گرجستان

ایرینا کوشوریدزه در دیدار رایزن فرهنگی ایران در تفلیس با بیان اینکه آثار هنری ایران زینت‌بخش موزه ملی گرجستان است، گفت: این آثار شامل نقاشی‌های دوره قاجار، مینیاتورها، فرش، کاشی‌های منقوش به طرح‎های اسلامی و خطاطی‌ فارسی می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از شبستان، در راستای گسترش تعاملات و همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و گرجستان، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان (۱۵ شهریورماه) با خانم ایرینا کوشوریدزه، مدیر هنرهای شرقشناسی موزه ملی گرجستان دیدار کرد.

«ایرینا کوشوریدزه»، مدیر هنرهای شرقشناسی موزه ملی گرجستان با ارایه گزارشی از پیشینه و وضعیت آثار موزه ملی، اظهار کرد: بسیاری از آثار هنری مربوط به ایران زینت‌بخش این موزه است. این آثار شامل نقاشی‌های دوره قاجار، مینیاتورها، آثار زیرلاکی آثار هنری چوبی، فرش، قطعات کاشی‌های منقوش به طرح‎های اسلامی و ظروف شیشه‌ای و سنگی و سفالی منقوش به خطاطی‌های زیبای فارسی و ... است که در موزه نگهداری می‌شوند.

وی افزود: در این بخش نیاز به اعزام استاد مرمت کار آثار هنری موزه‌ای از ایران داریم و امیدواریم با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، زمینه عزیمت استاد ایرانی برای برگزاری کارگاه آموزشی مرمت آثار هنری ایران فراهم شود.

خانم کوشوریدزه افزود: با توجه به کثرت آثار هنری ایرانی در موزه‌ها و مراکز هنری گرجستان و گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف ضروری است مراکز علمی، فرهنگی و هنری ایرانی پشتیبانی عملی بیشتری از پروژه‌هایی مربوط به معرفی و شناساندن جلوه‌های فرهنگ و هنر ایران در گرجستان به عمل آورند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجموعه عکس‌های دیمیری یرماکوف، عکاس سرشناس قفقاز و روسیه  در ایران را در قالب کتاب آماده کردیم که با حمایت وزارت آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش گرجستان در سه ماه آینده چاپ و رونمایی خواهد شد.

خانم کوشوریدزه به تألیف کتابی در خصوص معرفی «آثار هنرهای اسلامی و شرقی در گرجستان» اشاره کرد و گفت: امیدواریم برای انتشار این کتاب و انجام امور پژوهشی دیگر، رایزنی فرهنگی ایران یا مراکز علمی و هنری ایرانی با موزه ملی گرجستان مساعدت و همکاری کنند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرمت کار آثار هنری ایرانی

مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی مشترک ایران و گرجستان گفت: بدون تردید شناخت فرهنگ ملت گرجستان برای مردم ایران و شناساندن فرهنگ ایران به ملت فهیم و با فرهنگ گرجستان موجب نزدیکی و دوستی دوملت می‌شود.

وی ضمن استقبال از پیشنهادهای همکاری‌ با موزه ملی گرجستان، بر ضرورت توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی و هنری تأکید کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و هنری از ظرفیت‌های بالایی برای همکاری مشترک برخوردار است، آمادگی این نمایندگی را برای انجام همکاری‌های مشترک از جمله برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرمت کار آثار هنری ایرانی، نمایشگاه‌ها و امور پژوهشی، انتشار کتب، زمینه‌سازی برای انعقاد تفاهمنامه همکاری‌های بین مراکز هنری و موزهای دو کشور اعلام کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =