• ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4116
پنبه

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: طی سال زراعی کنونی عملیات مبارزه با آفات و بیماری‌های محصول پنبه در سطح ۲۰ هزار هکتار از کشتزارهای استان صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، فاطمه حلاج نیا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: این مبارزه در سطح ۹ هزار هکتار با آفت تریپس و در سطح ۱۰ هزار هکتار با بیماری سنک پنبه و در هزار هکتار هم با کرم غوزه در مزارع پنبه استان انجام شده است.

وی افزود: خوشبختانه هوشیاری و آگاهی کشاورزان در زمینه آفات محصول پنبه امسال در حد بسیار خوبی قرار دارد.

او با اشاره به مراحل پایانی برداشت محصول پنبه در استان افزود: برداشت محصول در استان تا پایان شهریور ماه به پایان می رسد.

استان خراسان رضوی با تولید بیش از نیمی از پنبه کشور، قطب تولید این محصول است.  سالانه حدود ۷۵ هزار تن پنبه در کشور تولید می شود که ۴۳ تا ۴۵ هزار تن از این میزان محصول تولیدی در خراسان رضوی تولید می شود.

هم اکنون ۲۴ هزار و ۵۲۵ هکتار در خراسان رضوی زیر کشت محصول پنبه است و عملکرد پنبه در هر هکتار معادل دو تن است و پیش بینی می شود امسال شاهد برداشت ۴۳ هزار و ۷۳۸ تن پنبه در استان باشیم.

۲۱ کارخانه پنبه پاک کنی در خراسان رضوی فعال است  و هر هکتار پنبه معادل ۵۰ نفر روز در زمینه داشت و برداشت محصول ایجاد اشتغال می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =