بهرام پارسایی

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت از صنعت فرش دستباف نسبت به سیاست‌های حمایتی از این صنعت، انتقاداتی را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صنایع، بهرام پارسایی با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرش دستباف در هفته گذشته، اظهار کرد:

آمارهایی که در زمینه فرش دستباف وجود دارد بسیار تاسف برانگیز است؛ زیرا چنین صنعت و هنر منحصربه‌فردی که توانمندی خاص ایران است مورد کم لطفی، بی‌توجهی و ظلم و اجحاف قرار گرفته است.

وی افزود: تا چند دهه پیش ایران ۸۰ درصد بازار فرش دستباف دنیا را در اختیار خود داشته که این رقم در حال حاضر به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده که آمار نگران کننده‌ای است.

نماینده مردم شیراز در مجلس یادآور شد:

اگر صنعت فرش را با سایر صنایع مقایسه کنیم مثلا اگر تنها ۱۰ درصد حمایت‌هایی که از صنعت خودرو صورت گرفت از فرش دستباف ایرانی می‌شد چندین برابر ارز آوری و اشتغال‌زایی داشت.

بدون اینکه هزینه‌هایی مثل تلفات جاده‌ای به ما تحمیل بشود.

ما همچنان می‌توانیم با افتخار سرمان را بالا بگیریم و فرش ایرانی را تولید ملی بنامیم، بر خلاف خودروی ایرانی که نه تنها افتخارآفرین نیست بلکه باعث سرافکندگی است.

 
*** اعطای مجوز به کارخانه‌های تولید فرش ماشینی کارشناسی نشده است

پارسایی اعطای مجوز به کارخانه‌های تولید فرش ماشینی در چند دهه گذشته را کارشناسی نشده توصیف کرد و گفت: شاید عده‌ای بگویند فرش ماشینی ارزان‌تر است اما در واقع این نوع فرش بعد از مدتی از رده خارج می‌شود.

این در حالی است که فرش دستباف تا سال‌ها قابل استفاده است و حتی می‌توان به چشم کالای سرمایه‌ای به آن نگاه کرد.

وی با ابراز تاسف از حمایت نکردن از صنعت فرش و نبود امتیازدهی برای صادرات این کالا، یادآور شد:

در حال حاضر خریداران فرش دستباف پاکستان و هند مشغول امتیازاتی از قبیل حمل و نقل تا مقصد مورد نظر می‌شوند.

این در حالی است که تاجران ایرانی خارج از کشور با مشکلات صادرات مواجهند و مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

همچنین برخی از تجار برای اینکه بازار فرش را از دست ندهند نقشه‌های فرش ایرانی را به پاکستان، هندوستان و چین داده‌اند که آنها اکنون به رقبای ما در جهان تبدیل شده‌اند.

پارسایی خاطرنشان کرد: صنعت فرش آنقدر ریشه‌دار و اصیل است که در صورت حمایت از آن هیچ کشوری نمی‌تواند جای ما را بگیرد.

صنایع دیگر مثل صنعت خودرو به راحتی تحت تاثیر تحریم‌ها قرار می‌گیرند اما صنعت فرش هیچ تاثیرپذیری از تحریم ندارد و هیچ کشوری در دنیا نیز یارای رقابت با ما را ندارد.

زیرا این صنعت ۱۰۰ درصد داخلی است و در همه مراحل خود بدون وابستگی پیش می‌رود.

 
*** راه‌های صادرات فرش دستباف بسته‎‌تر شده است

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه برنامه مدونی در وزارت صنعت برای ارتباط میان دانشگاه و صنعت فرش وجود ندارد، اضافه کرد:

ای کاش صنعت فرش ذیل نظارت میراث فرهنگی تعریف می‌شد؛ چرا که در این صورت می‌توانستیم امید بیشتری به حمایت از آن داشته باشیم.

پارسایی با بیان اینکه تنها رفو و ترمیم فرش در داخل ایران ۲۰۰۰ شغل مستقیم ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد:

البته این امر نیازمند تسهیل مبادلات گمرکی است؛ ظاهرا در حال حاضر به دلیل برخی مشکلاتی که در گمرک ایران وجود دارد تاجران فرش ترجیح می‌دهند فرش‌های ایرانی را برای ترمیم به ترکیه، پاکستان و هند ببرند.

اینها نشان می‌دهد مسیرها برای فرش دستباف نه تنها تسهیل نشده بلکه بسته‌تر می‌شود.

 
*** نباید بگذاریم صنعت فرش مغفول بماند

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در پایان، اظهار داشت:

اگر به فکر کالای داخلی و تولید ملی قابل دفاع هستیم که حرفی برای گفتن دارد نباید بگذاریم صنعت فرش مغفول بماند و باید تدبیری در حاکمیت اندیشیده شود تا این صنعت تحت پوشش‌های حمایتی قرار گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =