دستباف

جلسه مهمی با حضور نمایندگان هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در محل اداره صادرات بانک مرکزی تشکیل شد و مسایل ارزی صادرکنندگان فرش دستباف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان فرش دستباف ایران در این جلسه مشکلات مربوط به صادرکنندگان در برگشت ارز، عدم امکان تسویه ۷ ماهه به دلایلی از جمله فروش امانی، خروج فرش از ایران به قصد انتقال به انبارهای خارج از کشور و یا به جهت حضور در نمایشگاه ها، مشکل عدم امکان دریافت پول یا برگشت فرش ها از بازار آمریکا،  بالابودن ارزیابی های گمرکی در هفت ماه ابتدایی سال ۹۷ و پیچیدگی بخشنامه روش های بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ موضوعاتی بود که در این جلسه مطرح و بررسی شد.
رئیس اداره صادرات بانک مرکزی در این دیدار اعلام کرد: سیاست بانک مرکزی حمایت از صادرکنندگان است و به همین دلیل راهکارهایی برای تسهیل امر بازگشت ارز صادرکنندگان و رفع موانع پیش بینی شده است.

وی افزود:  یکی از این راهکارها عدم اجرای جریمه دو درصدی پس از اتمام مهلت هفت ماهه است که صادرکنندگان سال ۱۳۹۷ همچنان می توانند بدون جریمه نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام کنند.
کریمی در ادامه به  آمادگی برای افزایش مهلت برگشت ارز حاصل از صادرات برای برخی از حوزه ها از جمله فرش دستباف و صنایع دستی اشاره کرد .

در این دیدار مقرر شد : اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران فهرستی از اعضای خود و شعبات قانونی را به بانک مرکزی ارسال تا بانک مرکزی وضعیت صادرات، تعهد ارزی و میزان رفع تعهد هریک را طی گزارشی رسما به اتحادیه اعلام نماید و نسبت به بررسی وضعیت و ایجاد تسهیلات ویژه در صورت امکان اقدامات لازم بعمل آید.

همچنین توافق شد :علیرغم صدور بخشنامه سال ۹۸ و حدود مقرر شده در این بخشنامه تا اطلاع ثانوی امکان استفاده از هریک از روش های برگشت ارز شامل واردات در برابر صادرات، انتقال کوتاژ صادراتی به واردکننده، عرضه ارز در سامانه نیما یا فروش به صرافی های بانکی در سامانه سنا به شکل حواله یا اسکناس وجود داشته باشد.
و در پایان مقرر شد موارد خاص که راهکارهای عمومی در مورد آنها پاسخگو نیست به همراه مستندات مربوطه از طریق اتحادیه به کارشناسان بانک مرکزی ارجاع ، تا راهکاری مجزا با مصوبه مربوطه برای آنها طراحی و به مرحله اجرا درآید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =