• ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4219
قالی بافی

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف تبریز گفت: آمریکا با ۳۰درصد و ارزش ۱۲۶میلیون دلار بزرگترین مقصد صادراتی فرش تبریز است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از تسنیم، اسماعیل چمنی در جلسه بررسی مشکلات صنعت فرش آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ هزار نفر در این هنر ــ صنعت شاغل هستند، اظهار داشت: در مجموع بیش از ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان شرقی از صنعت فرش و زنجیره تأمین و توزیع و صادرات آن ارتزاق می‌کنند.

وی با انتقاد از اینکه ۳۵ درصد تولید و صادرات در این استان است ولی ۱۲ درصد بیمه قالیبافی مربوط به استان است افزود: مسئولان باید پیگیر باشند تا آذربایجان شرقی نسبت به سهم تولید و صادرات خود از بیمه برخوردار شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف تبریز با بیان اینکه آمریکا با ۳۰ درصد و ارزش ۱۲۶ میلیون دلار بزرگترین مقصد صادراتی فرش تبریز است گفت: مقصد اصلی صادرات بعد از آمریکا به‌ترتیب آلمان، لبنان، انگلیس، ژاپن، امارات، پاکستان، آفریقای جنوبی، ایتالیا، استرالیا و کانادا است.

وی با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی در بیمه قالیبافان سختگیرانه برخورد کرده و بیمه افرادی که با چند روز تأخیر پرداخت می‌کنند قطع می‌شود که برقراری مجدد آن پروسه نفسگیری دارد، اضافه کرد: ما در اتحادیه حاضریم هر سه ماه یک‌بار بیمه عقب‌افتاده را جبران کنیم تا قالیبافان کمتر دغدغه قطعی بیمه داشته باشند.

چمنی در ادامه با بیان اینکه مواد اولیه فرش دستبافت در بازار کمیاب شده و یا سه برابر قیمت واقعی فروخته می‌شود گفت: باید راهکاری برای کاهش قیمت مواد اولیه فرش و عدم صدمه به اشتغال و معیشت تولیدکنندگان فرش دستبافت اندیشیده شود.

وی افزود: ۱۱۰۰ کارگاه فعال بافنده، ۴۰۰ واحد پرداخت فرش، ۴۰۰ واحد رفوگری، ۹۵ واحد قالی‌شویی، ۲۲۰۰ واحد عرضه قالی جمعاً حدود ۲۰۰ هزار شاغل دارد که باید با حمایت ویژه، اجازه ندهیم افزایش قیمت و رکود این حجم از اشتغال استان را تهدید کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =