• ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4229
محمدحسین صادقی

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه، از پرداخت مرحله چهارم سرمایه مالباختگان پرونده «فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان» خبر داد و گفت: بزودی ۴۰ میلیارد تومان دیگر به مالباختگان پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) به نقل ازایرنا، محمدحسین صادقی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در این مرحله طلب حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از مالباختگان تسویه کامل می شود و تنها حدود ۴۰۰ نفر دیگر باقی می مانند.

تاکنون طی سه مرحله حدود ۸۰ میلیارد تومان به مالباختگان پرونده گلیم و گبه پرداخت و با ۹ هزار و  ۶۰۰ نفر تسویه کامل شده است.

آنچنان که صادقی بیان کرد، در مرحله چهارم طلب های بالای ۱۰ میلیون تومان تسویه می شود اما سرمایه ۴۰۰ مالباخته باقی مانده رقم های درشت است که در مراحل بعدی و از محل فروش اموال مجرم پرداخت می شود.

در سومین مرحله پرداخت که روز ۲۸ خرداد ۹۸ انجام شد، هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به حساب مالباختگان پرونده گلیم و گبه واریز شد.

با توجه به چهار مرحله پرداختی به نظر می‌رسد با پرداخت حدود ۳۰ میلیارد تومان دیگر طلب سایر مالباختگان هم تسویه شود.

بزرگترین کلاهبرداری تاریخ کرمانشاه

پرونده ۱۲۲ هزار صفحه‌ای محمدرضا مشیری، رئیس شرکت مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان بهمن ۹۶ و ۱۴ ماه پس از دستگیری مشیری به نتیجه رسید.

مشیری با تبلیغات گسترده و وسوسه‌کننده به مردم وعده می‌داد که به پول آنان «سودهای تضمینی ۶۰ و ۷۲ درصدی» می دهد و البته این کار را هم می‌کرد؛ او از محل آورده‌های نجومی شرکت، سود سرمایه‌گذاران را به صورت قطره چکانی می‌پرداخت.

آنچه بیش از همه باعث گرایش روز افزون شهروندان به سوی مشیری می‌شد، حمایت رسمی و علنی برخی مدیران وقت از او و تبلیغات سنگین و مستمر در صدا و سیمای استانی و چند نشریه پرمخاطب بود. مشیری حتی به عنوان کارآفرین نمونه هم معرفی شد.

بیشتر فعالیت‌های این کلاهبردار در پوشش کارگاه‌های تولید و فروش فرش، گلیم و گبه و سنگ‌های تزئینی بود و او مدعی بود که چون صفر تا صد چرخه تولید را ایجاد کرده به راحتی صد درصد سود می‌کند که بخشی از آن را خودش برمی‌دارد و بخشی را به سهامداران می‌دهد.

اما با ورود دستگاه قضایی مشخص شد که یک کلاهبرداری بزرگ در جریان است.

مشیری سرانجام در ۱۰ آبان ۹۵ و بنابر اعلام نیروی انتظامی در حال خروج از کشور دستگیر شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =