• ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4260
ابریشم

برای نخستین بار پرورش پاییزه پیله‌ تر ابریشم در خراسان شمالی با توزیع ۲۵ جعبه نوغان در پنج شهرستان این استان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی روز جمعه با اعلام این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت: این طرح آزمایشی با همکاری مرکز نوغانداری کشور و سازمان جهاد کشاورزی استان در شهرستان های مانه و سملقان، راز و جرگلان، فاروج، شیروان و بجنورد به اجرا درآمده است.

پیش از این پرورش پیله‌ تر ابریشم در خراسان شمالی تنها یک نوبت در سال و در فصل بهار انجام می شد.

بخش عمده پیله‌ تر ابریشم خراسان شمالی در شهرستان مرزی راز و جرگلان تولید می شود اما شهرستان های مانه و سملقان، فاروج، شیروان و بجنورد نیز در تولید پیله تر فعالیت دارند.

محمد محمدزاده با تشریح اهمیت اجرای طرح پاییزه پرورش پیله تر ابریشم گفت: برای بهره بردن از ظرفیت موجود درختان توت در ماه‌های شهریور و مهر که هنوز برگ دهی دارند و تقویت اقتصاد خانوار روستایی، طرح ترویجی و تکمیلی توسعه نوغانداری در نیمه دوم سال با مشارکت نوغانداران پیشرو استان به اجرا درآمده است.

وی افزود: در این طرح ویژگی های تولیدی از جمله کیفیت و کمیت پیله های تولیدی و توجیه اقتصادی طرح بررسی شده و از دیگر سو با توجه به کاهش امور کشاورزی در این فصل، خانواده های روستایی قبل از آغاز فصل سرما و ریزش برگ های درختان توت، می توانند یک‌دوره پرورش نوغان را انجام دهند.

محمدزاده اظهار داشت: توزیع جعبه های نوغان از شهریورماه در استان آغاز شده و روند کار تا کنون مطلوب بوده است، اما نتیجه نهایی تا ۲ هفته دیگر مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه در خراسان شمالی میانگین تولید پیله تر از هر جعبه نوغان ۴۲ کیلوگرم است، گفت: در برخی نقاط استان تا ۶۲ کیلوگرم پیله تر نیز از هر جعبه نوغان برداشت شده است.

محمدزاده افزود: بهار امسال ۲۰۸ تن پیله تر در خراسان شمالی برداشت شد که از این میزان ۳۳ تن ابریشم تولید شد.

وی خاطرنشان کرد: امسال برای حمایت از نوغانداران ۵۷ هزار اصله نهال توت اصلاح شده رایگان بین آنان توزیع شد و ۵۰ هزار اصله نهال دیگر نیز اسفندماه امسال توزیع خواهد شد.

وی یکی از مشکلات این بخش را نبود نهالستان توت بیان کرد و گفت: تولید پیله تر به شکل سنتی نیز یکی دیگر از مشکلات فعالان این بخش است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور پیش از این از پرورش پاییزه کرم ابریشم در ۸ استان کشور، با لحاظ شرایط آب و هوایی این مناطق، برای نخستین بار خبر داده و گفته بود که در همین راستا ۳۰۰ هزار جعبه تخم نوغان تفریخ شده برای پرورش کرم ابریشم در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه توزیع شده است.
امسال در استان خراسان شمالی چهار هزار و ۹۶۰ جعبه تخم نوغان توزیع شد. نوغانداران این استان، پیله های ابریشم خود را کیلویی ۷۸۰ تا ۹۵۰ هزار ریال به بازار عرضه کردند.

خراسان شمالی از نظر تولید پیله ابریشم رتبه چهارم و از نظر میانگین تولید به ازای هر جعبه رتبه نخست کشور را دارد.

چهار هزار و ۱۶۶ خانوار در خراسان شمالی در کار پرورش کرم ابریشم مشغول هستند و عمده نوغانداران این استان در شهرستان های رازوجرگلان، مانه و سملقان و بجنورد فعالیت می کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =