• ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4277
فرش مشهد

حال و روز فرش دستباف مشهد این روزها خوب نیست و بخش عمده‌ای از این مسئله ناشی از این است که هزینه‌های تولید افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از تسنیم، دومین نشست تخصصی بررسی موانع و مشکلات توسعه صنعت فرش دستباف به ابتکار شهرداری مشهد به عنوان معین اقتصادی مقاومتی شهرستان مشهد صبح امروز برگزار شد.

نماینده معین اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد در این جلسه که با حضور نماینده فرماندار مشهد، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش استان و جمعی از فعالان این صنف برگزار شد، با اشاره به تاکیدات استاندار خراسان رضوی مبنی بر تلاش و مشارکت دستگاه‌ها با مردم برای تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری در جهت رشد و توسعه کشور اظهار داشت: بر این اساس شهرداری مشهد معین اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد قرار گرفت تا با تشریک مساعی اقشار مختلف مردم و تلاش برای کاهش موانع، سبب رونق تولید و ماندگاری جمعیت در روستاهای شهرستان مشهد باشد.

ناصر رسولی برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی بررسی موانع و مشکلات توسعه صنعت فرش دستباف را در همین راستا دانست و گفت: در جلسه گذشته ۱۰ گره صنعت فرش استان مورد بررسی قرار گرفت که قرار شد راهکارهای اجرایی برای رفع آن اندیشیده و اجرایی شود.

وی از مشکل تامین مواد اولیه مرغوب در خراسان رضوی، وضعیت بازار فرش، آموزش، بیمه قالی بافان، پراکندگی بافندگان فرش، محصولات بدون شناسنامه و عدم وجود فضای کافی برای بافندگان، سودجویی دلالان به عنوان دغدغه‌هایی نام برد که لازم است با پای کار آوردن همه ظرفیت‌ها برای برطرف کردن آن تلاش کرد.

رسولی با اشاره به تصمیمات اخذ شده درنشست بررسی موانع توسعه صنعت فرش ادامه داد: در این جلسه که با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط با صنعت فرش برگزار شد به توافق رسیدیم که سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی در ۱۵ نقطه از مشهد فضایی را برای تولید و فروش فرش دستباف آماده کنند.

وی گفت: این فضا با همکاری مشترک اتحادیه فرش دستباف مشهد و همینطور اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت در اختیار بافندگان مستعد قرار خواهد گرفت.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف خراسان رضوی هم با اشاره به سال‌های رونق فرش طی چند دهه قبل گفت: در گذشته نیمی از پشم مورد نیاز کشور در خراسان تولید می‌شد که متاسفانه این فرآیند امروزه تغییر کرده و ما وارد کننده پشم از سایر استان‌ها و حتی خارج از کشور هستیم.

هادی مخملی کیفیت مطلوب نخ‌های حاصل از پشم‌ریسی دستی را در تولید فرش‌های دستباف به عنوان برند فرش خراسان یاد کرد و گفت: متاسفانه نخ‌ریسی صنعتی نسبت به نوع دستی آن از سطح کیفی پایین تری برخوردار بوده و در ماندگاری فرش اثرات خود را به خوبی نشان می‌دهد.

وی با بیان این که برطرف کردن مشکلات فرش دستباف از پشت میز برطرف نمی‌شود و لازم است این گونه جلسات در کارگاه‌های تولیدی فرش هم برگزار شود، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین دلائل حال بیمار صنعت فرش دستباف، مسئله فروش و بازاریابی محصول است که اگر فروش خوب شود، همه زنجیره تولید اصلاح و به روز می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: باید هزینه‌های تولید کاهش یابد تا توجیه اقتصادی برای تولیدکننده فرش نمایان شود. به عنوان مثال یک بافنده فرش با گذشت زمان با مشکلات چشم و بینایی، آرتروز و سایر مواجه خواهد شد و اگر اندوخته خوبی برای آینده نداشته باشد، قید کار را خواهد زد و به مشاغل بعضا کاذب روی خواهد آورد.

تقوی نماینده فرماندار مشهد هم در این جلسه با تشکر از شهرداری مشهد به عنوان معین اقتصاد مقاومتی شهرستان مشهد برای برگزاری جلسات تخصصی بررسی موانع و مشکلات بخش‌های مختلف تولید، گفت: فرمانداری مشهد با تمام ظرفیت آماده همکاری و حمایت از اجرایی شدن مصوبات است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =