• ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4355
تابلو فرش

رییس اداره فرش سازمان صمت گیلان گفت: بازار تابلو فرش اشباع شده است و بافت آن سود چندانی برای بافنده ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایسنا، مجتبی مهری گفت: سالانه بالغ بر ۵۱ هزار متر مربع قالی، قالیچه و تابلو فرش در گیلان بافته می شود که ۶۰ درصد این میزان بافت را تابلو فرش تشکیل می دهد.

وی افزود: تابلو فرش از بازارپسندی چندان زیادی برخودار نیست و به همین دلیل برنامه داریم تا بافندگان را از سمت تابلو فرش بافی به سمت قالی و قالیچه بافی ببریم.

مهری خاطرنشان کرد: موفق شده ایم بافندگی فرش دست باف گیلان را که بیش از ۹۰ درصد در بخش تابلو فرش بود را به ۶۰ درصد در حال حاضر برسانیم و تلاش داریم تا این درصد را کمتر کنیم.

رییس اداره فرش سازمان صمت گیلان ادامه داد: کیفیت فرش گیلان کمتر از استان های فرش خیز کشور نیست و حتی در برخی موارد از کیفیت بسیار بهتری نیز برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا بر قیمت فرش بافته شده تاثیر می گذارد، افزود: در حال حاضر بازار تابلو فرش اشباع شده و به همین دلیل تابلو فرش بافی نمی تواند سود چندانی را از فروش تابلوها کسب کنند.

مهری تاکید کرد: ما نیز همواره از بافندگان خواسته ایم تا به جای بافت تابلو  فرش به بافت قالی و قالیچه روی بیاورند.

وی گفت: اگر بافت فرش طبق سلیقه و نیاز مشتری بافته شود هیچگاه بر دست بافنده نمی ماند و از بازار پسندی بالایی نیز برخوردار خواهد بود.

رییس اداره فرش سازمان صمت گیلان خاطر نشان کرد: بافت فرش می تواند اشتغالزایی خوبی را برای استان به همراه بیاورد و اگر مشکل بیمه قالبافان حل شود یقینا شاهد افزایش تقاضا در بافت فرش دست باف استان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه فرش ایرانی ترین کالا است، گفت: بافت فرش آثار فرهنگی بالایی دارد و با صادرات آن می توانیم فرهنگ ایرانی را به سایر کشورها صادر کنیم.

مهری گفت: در حال حاضر گیلان حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ بافنده فرش دارد که بخش اعظم آن را بانوان تشکیل می دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =