• ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4365
ارز

شکوری به بررسی راهکارهایی برای بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بهرام شکوری رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی درباره راه‌های بازگشت ارز به چرخه اقتصاد،  گفت: بسیاری از افراد می‌گویند فعالان اقتصادی،  ارز را به چرخه اقتصاد باز نمی‌گردانند اما  این حرف غلط است.

او ادامه داد: روند بازگشت ارز به کشور ادامه دارد و فعالان اقتصادی  با تبدیل ارز به ریال مسیر تجاری و اداری خود را طی می کنند.

شکوری بیان کرد: در حال حاضر صادرکننده ای وجود ندارد که عمدا ارز خود را بازنگردانده باشد. گیرندگان ارز دولتی هم از فعالان بخش خصوصی نبودند بلکه رانت بازانی بودند که در آینده ای نزدیک اسامی آن ها اعلام خواهد شد.

رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی گفت: فعالان اقتصادی به روشی که دولت در آن ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را وضع کرد روی خوشی نشان ندادند.  پیش نهاد کردیم که یک بازار موازی ارز ایجاد کنیم و در آن قیمت واقعی را به قیمت بازار نزدیک کنیم تا علاقمندی برای فعالان اقتصادی و  ابزاری برای توسعه صادرات ایجاد شود. متاسفانه دیر به این پیشنهاد رسیدگی شد و سامانه‌های مختلفی مثل سامانه سنا و نیما را ایجاد کردند که آن زمان اختلاف ۵۰ تا ۷۰ درصدی با نرخ بازار آزاد داشت.

شکوری ادامه داد: ارز از طریق غیر رسمی و به وسیله صرافی‌ها وارد کشور می‌شد و هزینه‌های تولید را پوشش می‌داد اما هم اکنون که ارز نیما و دولتی نزدیک با نرخ بازار آزاد و یک ثبات نسبی در بازار ارز ایجاد شده است،  تمام فعالان اقتصادی علاقمند هستند که ارز را به سامانه ها تزریق کنند.

رییس   کمیسیون معدن اتاق بازرگانی تشریح کرد: چندی پیش در اتاق بازرگانی معاونت معدنی و جلسه ای که با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتیم اعلام شد که تعداد زیادی از فعالان بخش معدن، ارز را نیاوردند اما در کنار آنها ۱۵ تا ۲۰ نفر از فعالان اقتصادی نیز ارز را بازگردانند.

شکوری افزود: این سامانه ها تا حدودی مناسب کار کردند اما از سویی واردات ابزار آلات و مواد اولیه  از این طریق باعث آزار فعالان اقتصادی شد چرا که به هر حال زمانی که در سامانه،  ارز را به منظور واردات به دولت تحویل می‌دهند، متاسفانه باید گشایش اعتبار انجام دهند تا به حساب تخصیص بر گردد اما در بانک مرکزی این موارد را تخصیص نمی‌دهند.

رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی تشریح کرد: واردات ارز،  سخت‌گیری‌های خاصی دارد که در نهایت ممکن است از ۱۰۰ درصد واردات، ۱۰ درصد آن را تصویب کنند و  خود آن هم در واقع تولید را متاثر می‌کند.

او گفت: به رئیس بانک مرکزی پیشنهاد دادیم که اجازه دهد فعالان اقتصادی حداقل واردات کالا را بدون انتقال ارز انجام دهند، اما این مقام مسئول مخالف بود به لحاظ اینکه این کار بدون انتقال ارز ممکن نیست چرا که ممکن است فعالان اقتصادی ارز را از بازار آزاد خریداری کنند و در نهایت با آن ماشین آلات و مواد اولیه وارد کنند.

شکوری بیان کرد: معتقدم حتی اگر اینگونه ارز استفاده و از کشور خارج شود اما تبدیل به ماشین آلات و مواد اولیه خواهد شد و می تواند تولید را رونق دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =