• ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4380
فرش دستباف آذربایجان

فرش بافی در استان آذربایجان غربی قدمتی هزارساله دارد و هنوز زیراندازهای دستباف زنان و مردان کرد مورد توجه هنردوستان جهان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از صدا وسیما، فرش دستباف براساس شواهد تاریخی، صنعت دستی آمیخته با هنرمندی مردم ایران زمین است که قدمتی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ سال دارد.

 تارو پودی که از انگشتان دست سرچشمه می گیرد و هنری که با هماهنگی دست و چشم و تلفیق رنگ و کلاف‌های نخ و البته ذوق و سلیقه بافنده چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند.

مهاباد یکی از شهرستان های جنوب آذربایجان غربی هم در این قدمت دیرینه سهم چشمگیری دارد و با تولید سالانه دوهزارمترمربع فرش افشان یکی از قطب های تولید این فرش به شمارمی رود.

سه نوع فرش در مهاباد تولید می شود که تابلو فرش با ۵۰ درصد، فرش هوشیار (افشار) با ۳۰ درصد و فرش درشت بافت افشان با ۲۰ درصد به ترتیب بیشترین فراوانی تولیدات فرش این شهرستان را تشکیل می دهد.

رییس اتحادیه بافندگی فرش دستباف مهاباد میگوید: سالانه بیش از ۵ هزار متر مربع فرش دست بافت در کارگاه‌های قالی بافی این شهرستان مهاباد تولید می‌شود.

چیا قربانی اقدم می افزاید: استقبال خوب خریداران فرش شهرهای مختلف از محصولات بافندگان فرش این شهرستان و سودآوری مطلوب از صادرات فرش های دستباف موجب این افزایش تولید شده است.

قربانی اقدم با بیان اینکه از پارسال بیمه قالیبافان از طریق صندوق بیمه عشایر وروستاییان انجام می شود، اضافه کرد: هم اکنون ۲ هزار قالیباف در حوزه فرش در مهاباد فعالیت می کنند که ۸۵۰ نفر از آنان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی هم میگوید: سالانه حدود ۲۹۰ هزار متر مربع انواع فرش دستباف در این استان تولید می شود.

محمد دهقان افزود: قبا، ماهی، نقشه، افشار و فرش تمام ابریشم از جمله انواع فرش های دستباف تولیدی در آذربایجان غربی است.

تولیدات فرش این شهرستان در بیشتر موارد در بازارهای داخلی از جمله شهرهای همدان، اراک و تهران به فروش می رسد.

خانم ابراهیمی، یکی از تولیدکنندگان فرش دستباف درمهاباد است که فرشبافی را از خانه خود آغاز کرده وحالا یکی از بزرگترین تولید کنندگان فرش دستباف در آذربایجان غربی است، که برای بانوان مهابادی هم شغل ایجاد کرده است.

بافندگان توانمندی که با گره ها و دف زدنهای پی درپی، نقشهای منحصر به فردی را می آفرینند وتابلو فرش هایی که با احیای هنرآبا و اجدادی حالا به صنعتی پردرآمد تبدیل شده است.

باپیری یکی دیگر از تولید کنندگان فرش دستباف در مهاباد می گوید: تولید یک فرش ۹ متری که بافت آن به شش ماه زمان نیاز دارد، ۲۲ میلیون تومان به فروش می رسد.

رئیس صنعت معدن وتجارت مهاباد میگوید: پارسال ۶ هزار متر مربع فرش در مهاباد تولید شده که نسبت به سال قبل خود ۳۰ درصد افزایش داشته است.

جهین با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست امسال ۲۵۰۰ مترفرش تولید شده است گفت: میزان صادرات فرش از مهاباد سال گذشته ۸۰۰ هزار دلار و در شش ماهه نخست امسال ۴۵۰ هزار دلار بوده است.

وی میگوید: صنعت فرش بافی سالانه ۲۰ میلیون دلار برای کشور ارز آوری دارد.

آذربایجان غربی با تولید سالانه حدود ۲۹۰ هزار مترمربع انواع فرش در رج های مختلف یکی از قطب های مهم تولید فرش در کشور است.

قالیبافی هنر صنعتی است که حمایت از آن علاوه بر کمک به افزایش اشتغال و گسترش مشاغل خانگی موجب احیای هنرهای دیرینه می شود.

یکی از خواسته‌های همیشگی قالیبافان مهابادی بهره مندی از خدمات بیمه ای، داشتن کارگاه های متمرکز برای کار و حمایت مالی از آنان با پرداخت تسهیلات است.

توجه به صنعت فرش به عنوان یک اقتصاد غیرنفتی پویا توجه به شرایط قالیبافان را مهمتر میکند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =