• ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4383
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی

عدم شناسایی سلیقه بازار هدف تهدید صنعت فرش دستبافت است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از فارس، علیرضا ایزدی در اراک با اشاره به برگزاری همایش فرش دستباف استان مرکزی اظهار کرد: فرش از جمله کالاهایی است از گذشته تا به امروز جنبه اقتصادی برای مردم داشته و به عنوان یک دارایی به آن نگاه می‌کنند.

وی افزود: استحکام و بافت بر اساس سلیقه بازار هدف باعث شد، فرش این خطه در بازده زمانی خاص رونق بگیرد.

 ایزدی قیمت ارزان و تولید انبوه را دو اصل مطرح در اقتصاد روز دنیا برای عرضه کالا برشمرد و خاطرنشان کرد: این دو موضوع هوشمندانه در فرش ساروق در گذشته مورد توجه بود.

وی ادامه داد: فرش ساروق همپای قیمتی فرش همدان با توجه به سلیقه بازار هدف،  در گذشته به دو حوزه فرش محلی (مشتریان داخلی) و فرش آمریکایی(بافت بر اساس سفارش اروپایی و آمریکایی) تقسیم می شد. 

ایزدی عامل استحکام فرش را وابسته به گره‌های آن دانست و تصریح کرد: فرش ساروق که با دو نام آمریکایی و محلی در بازار شهرت داشته با دو هزار و ۴۰۰ تا ۴ هزار گره بافته می‌شد که این امر عاملی بود بر استحکام و مقاومت فرش اما امروزه فرش در همان خطه با هزار و ۲۰۰ تا دو هزار گره بافته می‌شود. 

وی ادامه داد: اگر با دید هنری به فرش دستباف نگاه شود یک بخش از آن به نخ ریسی و رنگ آمیزی  اختصاص پیدا می‌کند و نباید از آن غافل شد.
 
ایزدی گفت: آنچه در فرش ساروق قدیم مشاهده می‌شد استفاده از رنگ‌های گیاهی و رنگرزی به شیوه سنتی بوده است. در واقع سه عامل رنگ، گره و نوع بافت در هم تنیده سه عامل دوام و استحکام فرش ساروق در گذشته بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی بیان کرد: در گذشته مقاومت فرش ساروق به دلیل گره و بافت در حدی بود که مسئله ای مانند استفاده از مواد شوینده قلیایی به بافت آن آسیب وارد نمی کرد و این از خصیصه های فرش ساروق بود، این موارد در کنار بروز بودن رنگ و طرح نیاز است در نظر گرفته شود.

 ایزدی گفت: عدم شناسایی نیاز و سلیقه بازار هدف، دلایلی همچون از بین رفتن نخ ریسی سنتی، عدم استفاده از رنگ های قالب و کنار گذاشتن رنگ های گیاهی و استفاده از رنگ های شیمیایی : عدم شناسایی نیاز و سلیقه بازار هدف تهدید امروز حوزه فرش دستبافت استان است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =