شناخت سلایق بازار کلید توسعه صادرات فرش دست‌بافت استان مرکزی

سید«علی آقازاده» روز چهارشنبه در همایش فرش دست‌بافت استان مرکزی در اراک با بیان اینکه تقویت ارتباط بخش خصوصی با دولتی و حل چالش‌های داخلی راه غلبه بر تحریم‌های ظالمانه است، افزود: اصالت فرش استان مرکزی در جهان شناخته شده است و نباید اجازه داد تحریم‌ها به صادرات این هنرصنعتلطمه وارد کند.

وی ادامه داد: دولت با وجود محدودیت منابع مالی از هیچ کمکی به حوزه فرش دریغ ندارد و تنها در سال گذشته بیش از ۹۰ میلیارد ریال تسهیلات به فعالان این حوزه پرداخت شد.
استاندار مرکزی اضافه کرد: همچنین بیش از سهم یلیون دلار فرش دست‌بافت پارسال از این استان به نقاط مختلف جهان صادر شد و باید زیرساخت‌های صادرات هر چه بیشتر این کالا را فراهم شود.
آقازاده بیان کرد: ۶۴ کارگاه تولید فرش دست‌بافت در استان مرکزی فعال است و در مجموع بیش از ۳۰ هزار بافنده در این استان فعالیت می‌کنند که شمار قابل توجهی از آنان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
وی بیان کرد: صنعت فرش از دیرباز در استان مرکزی منبع درآمد ارزشمندی برای مردم بوده اما، این هنر صنعت در سال‌های اخیر با مشکلاتی مواجه شده که بخش دولتی و خصوصی باید دست در دست یکدیگر داده و مشکلات را گره‌گشایی کنند. 
استاندار مرکزی گفت: در گذشته‌ای نه چندان دور صنعت فرش دست‌بافت ایران به‌خصوص استان مرکزی در همه نقاط دنیا شناخته شده بود و صادرات این هنرصنعت نقش موثری در بالا بردن تولید ناخالص ملی داشت و اکنون نیز مسوولان صنعتی و فرهنگی باید نسبت به احیای موقعیت فرش ایرانی بیش از پیش بکوشند. 
وی افزود: احیای فرش دست‌بافت استان مرکزی با نقش‌آفرینی بیشتر و تربیت هنرمندان ماهرو قوی‌تر  این هنر شناخته شده ایرانی  که ریشه در تمدن ایران زمین دارد حاصل می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان‌مرکزی نیز گفت: توجه ویژه به سلایق ملت‌های مختلف جهان می‌تواند بازار این کالا را در جهان احیا کند.
«علیرضا ایزدی» افزود: اینکه امروز فرش دست‌بافت ویتنام جای فرش ایران را گرفته تنها به‌دلیل نبود نگاه غیرمنطقی و اصولی به سلایق خریداران فرش است که باید این مهم اصلاح شود.
وی ادامه داد:  فرش ساروق در سال‌های گذشته به سفارش تجار ایالات متحده در ساروق و جیریا تولید می‌شد، اما امروز این طرح‌ها دیگر جایی در جهان ندارد و باید برای جذب و بازگرداندن بازارهای از این رفته نسبت به طراحی‌های جدید بر اساس سلایق ملل مختلف جهان اقدام شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: امیدبخشی و تدابیر حکیمانه و نگاه دقیق و منطقی به سلایق بازارهای هدف راه نجات فرش استان مرکزی است.
ایزدی اضافه کرد: صنعت فرش دست‌بافت در سال ۸۳ از حوزه صنایع دستی جدا و وزارت صنعت، معدن و تجارت ملحق شد اما برگزاری همایش ملی فرش دست‌بافت استان با حمایت استاندار و تعامل رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان واگذار و برای هر چه باشکوه‌تر این همایش از تمام ظرفیت ها استفاده شده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: صنعت فرش دست‌بافت در سطح ملی و استانی مظلوم واقع شده که باید برای احیای آن تمام بخش‌های جامعه را به‌کار گرفت.
«منوچهر توسطی» افزود: صنعت فرش استان مرکزی از قبیل ساروق، جیریا، لیلیان و ورچه بدون هیچ تلاش مضاعفی به یک نشان تجاری بین‌المللی تبدیل شده و باید از این ظرفیت استفاده کرد.‌
وی اضافه کرد: صنعت فرش بهترین راهبرد اشتغال خانگی با درآمد بالا است که باید با ارایه آموزش های لازم به متقاضیان و حمایت ویژه از فعالان این حوزه با زیر پوشش بیمه قراردادن و ارایه تسهیلات لازم در راستای توسعه اشتغال پایدار و در احیای فرش دست‌بافت اراک و استان گام‌ برداشت. 

۳۰ هزار بافنده قالی دست‌بافت در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =