• ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4503
نساجی

برگزاری همزمان بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی ایران و هفتمین نمایشگاه ایران مد در محل دائمی نمایشگاه بین المللی ایران و استقبال شایان توجهی که از آن ها به عمل آمد به خوبی اهمیت صنعت نساجی را در اقتصاد ایران نشان می دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، در شرایط فعلی که کشورما با ظالمانه ترین تحریم های اقتصادی روبروست، حمایت از صنایع داخلی و معرفی توانمندی ها و پتانسیل های تولیدی و صادراتی آن ها به خریداران بالقوه در نمایشگاه های تخصصی بین المللی نهایت ضرورت را دارد.

بر اساس آخرین گزارشی که سازمان جهانی تجارت (WTO) اخیرا منتشر کرده است در سال ۲۰۱۸ میلادی ارزش صادرات جهانی منسوجات ۳۱۵ میلیارد دلار و ارزش صادرات پوشاک در دنیا ۵۰۵ میلیارد دلار بوده است.

صادرکنندگان مهم منسوجات در دنیا عبارتند از چین، اتحادیه اروپا، هندوستان، ایالات متحده، ترکیه، کره جنوبی، تایوان، ویتنام، پاکستان و هنگ کنگ.

در سال گذشته کشور چین با صدور ۱۱۸.۵ میلیارد دلار منسوجات و ۱۵۸ میلیارد دلار پوشاک مقام اول را در صادرات جهانی احراز کرده است.

کشورهای در حال توسعه آسیا نیز در عرصه صادرات منسوجات و پوشاک خوش درخشیده اند و توانمندی های خود را در عرصه رقابت این فرآورده ها به خوبی نشان داده اند به گونه ای که هندوستان در سال گذشته ۳۵ میلیارد دلار منسوجات و پوشاک، ترکیه ۲۷ میلیارد دلار، ویتنام ۴۰ میلیارد دلار و بنگلادش ۳۲.۵ میلیارد دلار از همین فرآورده ها صادرات داشته اند.

قدمت صنعت نساجی در ایران به چند هزار سال می رسد و نمونه هایی از دست بافته ها و پوشاک تولید شده در ایران را که از لحاظ ظرافت، استحکام و زیبایی کم نظیر هستند در اکثر موزه های معروف دنیا می توان مشاهده کرد.

علیرغم تحریم های بین المللی و مشکلات ناشی از نقل و انتقال ارزهای صادراتی و عدم دسترسی به برخی از بازارهای اصلی، کشورما در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۱۲ هزار تن انواع منسوجات به ارزش بیش از یک میلیارد دلار صادر کرده است.

در بین صادرات منسوجات و پوشاک ایران، اقلامی مانند انواع پارچه های پشمی، نخی، کف پوش، پوشاک (لباس های مردانه و زنانه، ورزشی، جوراب، کلاه، شال، پالتو، ژاکت، لباس شنا، سیسمونی نوزاد و صدها قلم کالای دیگر) دیده می شود.

شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران در همه نمایشگاه های بین المللی و اختصاصی که در سال های اخیر برگزار کرده است یا در حال برگزاری است برای معرفی توانمندی های عظیم  صنعت نساجی کشور به خریداران خارجی اولویت قائل شده است زیرا این صنعت از امتیازات ویژه ای برخوردار است:

-         ارزش افزوده بالا

-         قدرت بالای ارزآوری

-         اشتغال زایی فراوان

-         تنوع محصول

-         توانایی تولید انبوه

تولیدکنندگان فرآورده های نساجی و پوشاک کشور ما در صورت برخورداری مداوم از حمایت های دولت، تامین مواد اولیه و دستیابی به تسهیلات اعتباری با شرایط مناسب به خوبی قادر هستند با رقبای خود در بازارهای بین المللی مقابله نمایند.

حضور ۷۵ شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا، بلژیک، ترکیه، چین، هند، اسپانیا، اوکراین و استرالیا در نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی در کنار ۱۶۰ شرکت داخلی واجد اهمیت زیادی است و سبب می شود که تولید کنندگان فرآوردهای نساجی میهن ما ضمن معرفی توانمندی های عظیم خود در عرصه صادرات با آخرین پیشرفت های تکنولوژیکی که در صنعت نساجی جهان رخ داده است از نزدیک آشنا شوند و برای انتقال این فناوری ها به کشور مذاکرات سازنده ای را با همتایان خارجی خود انجام دهند.

از دستاوردهای مهم نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران (ایران مد ۲۰۱۹) آن است که بازدیدکنندگان ایرانی به خوبی پی می برند که بخش عمده ای از محصولات پوشاکی که تحت عنوان برندهای خارجی خریداری می کنند از مرغوب ترین تولیدات داخلی است که از لحاظ زیبایی، استحکام و تنوع طرح ها از نمونه های مشابه خارجی قابل تشخیص نیست.

همین موضوع بدون شک در رونق تولیدات داخلی و کاهش گرایش به سمت خرید محصولات قاچاق خارجی تاثیر گذار است.

بهمن حسین زاده

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =