• ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4506
نساجی

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران گفت: این روزها ممنوعیت واردات بخشی از محصولات صنعت نساجی، موقعیت خوبی برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده تا با بهبود شرایط کیفی و کمی تولیدات خود، سهم بیشتری از بازار داخل را در اختیار بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایرنا، علیرضا حائری افزود: ممنوعیت واردات هرچند بیشتر شامل مبادی رسمی ورودی کشور می‌شود، اما به وارد نشدن کالاهای قاچاق کمک شایان توجهی داشته و این موضوع به نفع تولیدکنندگان داخلی است.

 

حائری گفت: گرانی نرخ ارز، دلیل دیگری است تا آن دسته از تولیدکنندگان که به صادرات بخشی از محصولات خود می‌پردازند، بتوانند با استفاده از موقعیت پیش آمده بازارهای جدید و پایداری برای تولیدات خود بیابند.

وی ادامه داد: ‌به این ترتیب، بخشی از نقدینگی مورد نیاز این واحدها در شرایط کنونی که بازارهای داخلی با رکود مواجه بوده و خریدها کاهش یافته، تامین خواهد شد.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران خاطر نشان کرد: امروز شرایط برای صنعت نساجی و سایر رشته‌های مرتبط مثل پارچه جین، فرش ماشینی، تولید نخ‌های پلی استر و به‌ویژه پوشاک که تاکنون توسعه مناسبی نداشته و صنعتی نشده، مهیا است تا خود را به رقیبان خارجی برسانند.

وی با یادآوری فرصت‌ها و تهدیدهای تحریم، گفت: به طور قطع تحریم‌ها برای توسعه صنعت نساجی، تامین تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز، همچنین بازسازی و نوسازی آنها تهدید بوده، اما در بخش تولید کالا یا تامین مواد اولیه، فرصت مناسبی برای ارتقای داخلی‌سازی و کاهش ارزبری فراهم شده است.

حائری تاکید کرد: در همین راستا، مسوولان باید با اتخاذ تدابیر مناسب، کمک حال صنایع برای توسعه عمق ساخت داخل باشند.

وی با بیان اینکه تولید تابع عرضه و تقاضاست و از دستورالعمل و بخشنامه پیروی نمی‌کند، گفت: وقتی نرخ ارز، حامل‌های انرژی و کرایه‌های حمل‌ونقل افزایش می‌یابد، نرخ محصولات نهایی نیز افزایش خواهد یافت و نمی‌توان نرخ تمام شده را ثابت نگه داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =