هایپر صنایع‌دستی کشور در اصفهان

دبیر کارگروه توسعه گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، با بیان توضیحاتی درباره ضرورت وجود هایپرهای صنایع‌دستی، از افتتاح نخستین نمونه این مرکز با نام «شهر هنر» در اصفهان با حضور علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وحید قبادی دانا، معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور و علی وقفچی، رئیس فراکسیون فرش و صنایع‌دستی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایسنا، ستار کیانپور اظهار کرد: اصفهان شهر جهانی صنایع‌دستی است و در حوزه تولیدات صنایع‌دستی پیشینه‌ای غنی دارد. ازآنجاکه دنیای فروش، دنیای دیگری است و هنرمندان ما که درگیر دنیای هنر هستند به این دنیای مارکتینگ علاقه چندانی ندارند و در ارائه و معرفی محصول به مشکل برمی‌خورند به این نتیجه رسیدیم که باید پلتفرم هوشمند و جامعی را از مرحله طراحی و تولید تا فروش داشته باشیم تا بتوانیم نقشمان را در بازار بین‌المللی حفظ کنیم.

وی ادامه داد: بعد از دو سال تحقیق در کارگروه توسعه گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان به این پلتفرم رسیدیم که چند قسمت دارد؛ قسمت اول مربوط به واحد خانه خلاقیت و شکوفایی صنایع‌دستی کشور است که در این خصوص تفاهم‌نامه‌ای بین میراث فرهنگی کشور با معاونت فناوری ریاست جمهوری برای راه‌اندازی اولین مرکز تحقیق و پژوهش صنایع‌دستی کشور امضا شد.

دبیر کارگروه توسعه گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان خاطرنشان کرد: به‌احتمال‌زیاد این مرکز که مغز متفکر صنایع‌دستی است در دهه فجر افتتاح می‌شود.

کیانپور با اشاره به ویژگی‌های این مرکز گفت: در مرکز تحقیق و پژوهش صنایع‌دستی کشور شش میز تخصصی وجود دارد که مرحله طراحی تا بسته‌بندی و تولید محتوا برای فروش را مورد بررسی قرار می‌دهد. تجارب علمی و عملی افراد نیز در این مرکز تجمیع و تبدیل به پروتکلی می‌شود که کارگاه‌های صنایع‌دستی می‌توانند بر اساس آن اقدام به تولید هوشمند بر اساس نیاز بازار کنند.

وی تصریح کرد: گام دوم پلتفرم، داشتن کارگاه‌های جامع و هوشمند است تا اثربخشی و کارایی پروتکل‌ها را بالا ببرد به همین دلیل برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد تا کارگاه‌هایی که مایل به اجرایی کردن این پروتکل هستند شناسایی شوند.

دبیر کارگروه توسعه گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان، گام سوم را مارکتینگ دانست و گفت: با بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که میل مردم برای خرید به سمت هایپرها و فروشگاه‌های بزرگ رفته چراکه تجمیع و تنوع را زیر یک سقف دارند و قیمت آن نیز با همه جای کشور یکسان است بنابراین تصمیم گرفتیم در گام سوم مدل هایپرها را در حوزه صنایع‌دستی پیاده کنیم و امروز، ۱۴ بهمن‌ماه، نخستین هایپر صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور با نام «شهر هنر» رأس ساعت ۱۵:۴۵ در خیابان سپه اصفهان، روبروی در چهلستون، سرای عمادالملک به دست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور افتتاح می‌شود.

کیانپور یادآور شد: این هایپر سه‌طبقه است که در حال حاضر طبقه اول آن افتتاح می‌شود و ۸۰ درصد محصولات آن نیز تولید شهرستان‌هاست چراکه هنرمندان شهرستانی در بحث مارکتینگ مشکلات بیشتری دارند.

وی از تخصیص یکی از طبقات این هایپر برای فروش صنایع‌دستی روستاها نیز خبر داد و ابزار امیدواری کرد همه آنچه از بازار صنایع‌دستی انتظار داریم با این هایپر مارکت زیر یک سقف داشته باشیم.

دبیر کارگروه توسعه گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان اعلام کرد: قرار است به‌زودی ۱۴ شعبه این هایپر مارکت صنایع‌دستی در سراسر کشور ایجاد شود و در آینده زنجیره‌ای از فروش را از تولید تا صادرات شکل بدهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =