گمرک

با عملیاتی شدن مدل تهاتر برای صادرات، بیش از ۱۲ میلیارد دلار تفاهم نامه و ۱.۵ میلیارد دلار قرارداد منعقد شد و ۱۷ هزار میلیارد تومان کالا نیز مورد مبادله و تبادل قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از ایلنا، وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی که یکی از ۷ محور برنامه‌های راهبردی این وزارتخانه بود، اقدامات مهمی از جمله تدوین برنامه های توسعه صادرات به ۱۵ کشور همسایه را انجام داد.

در این راستا دستورالعمل جدید واردات در مقابل صادرات نیز مورد تدوین قرار گرفت و یک مدل تهاتر با هدف کاهش ریسک ها و مشکلات ناشی از تحریم نیز طراحی و عملیاتی شد.

تبادل ۱۷ هزار میلیارد تومان کالا با طراحی مدل تهاتری صادرات

گفتنی است که با عملیاتی شدن مدل یاد شده، بیش از ۱۲ میلیارد دلار تفاهم نامه و ۱.۵ میلیارد دلار قرارداد منعقد شد و ۱۷ هزار میلیارد تومان کالا نیز مورد مبادله و تبادل قرار گرفت.

همچنین موافقت نامه تجارت ترجیحی میان کشورمان و اوراسیا در آستانه قزاقستان به امضا رسید که فرصت مغتنمی برای صادرکنندگان ایرانی را فراهم آورد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مدت بر روی صادرات به کشورهای عضو اروراسیا در کنار صادرات به ۱۵ کشور همسایه کار کرد و صادرکنندگان و بخش خصوصی را به توجه هر چه بیشتر به این موضوع تشویق کرد.

انعقاد ۲۲ توافقنامه صنعتی و تجاری میان ایران و عراق

در این راستا ۲۲ توافقنامه صنعتی و تجاری با کشور عراق به امضا رسید و تفاهم نامه همکاری بین کشورمان و اقلیم کردستان عراق نیز امضا شد.

در راستای توسعه صادرات به عراق همچنین نمایشگاه دائمی ایران در کشور عراق تاسیس و راه اندازی شد.

از سویی دیگر ساخت کارخانه مشترک اتوبوس سازی با مشارکت شرکت آذرماش جمهوری آذربایجان و شرکت خصوصی عقاب جمهوری اسلامی ایران در جنوب باکو در دستور کار قرار گرفت.

تهیه طرح توسعه صادرات فرش دستباف به ۱۵ کشور همسایه

هدف گذاری ۵ میلیارد دلاری برای تجارت بین ایران و پاکستان و تهیه طرح توسعه صادرات فرش دستباف به ۱۵ کشور همسایه از دیگر اقدامات انجام شده در راستای توسعه و تعمیق صادرات به کشورهای همسایه بوده است.

همچنین برای توسعه و تعمیق بیشتر صادرات، شرکت‌های معتبر در کشورهای هدف صادراتی شناسایی و به صادرکنندگان معرفی شدند.

در این مدت اما کشورمان رتبه اول در اتحادیه صندوق های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی( اتحادیه امان) و همچنین کرسی بین المللی در اتحادیه صندوق های ضمانت صادرات کشورهای اسلامی(اتحادیه امان) در سمت عضویت هیات مدیره را نیز کسب کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =