• ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۶
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4714
mahlo

سنسورهای مادون قرمز جدید کمپانی Mahlo GmbH + Co KG با نام Infralot IMF امکان اندازه گیری دقیق رطوبت و وزن پایه را که از فاکتورهای مهم در فرایند تولید منسوجات بی بافت، کاغذ، فیلم، کامپوزیت و غیره به شمار می روند، فراهم می کند. در اختیار داشتن مقادیر بهینه از رطوبت و وزن پایه می تواند منجر به افزایش کارایی تولید و کیفیت محصول شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از نساجی امروز، به چند دلیل عمده اندازه گیری دقیق رطوبت و وزن از اهمیت زیادی برخوردار است. هر محصول صرف نظر از این که به کدام بخش تعلق دارد باید دارای یک سری ویژگی های خاص  باشد که از قبل برای تضمین عملکرد درست آن تعریف شده است. اگر مقادیر مرتبط با آن محصول با مقادیر تعریف شده برای آن مطابقت نداشته باشد بر عملکرد محصول تاثیر منفی می گذارد.


مقدار نادرست رطوبت باقیمانده در یک محصول نه تنها بر کیفیت آن محصول بلکه بر میزان مصرف انرژی در کل خط تولید تاثیرگذار است. برای مثال خشک شدن بیش از حد منسوجات بی بافت اسپان لیث به معنای مصرف بیهوده انرژی است که دارای پیامدهای منفی بر محیط زیست می باشد و باعث افزایش هزینه های تولید می شود.


کمپانی ماهلو برای اندازه گیری هر چه دقیق تر وزن پایه و رطوبت، سنسور جدیدی را به سیستم اندازه گیری کیفیت خود یعنی Qualiscan QMS-12 اضافه کرده است. در سنسور Infralot IMF از فناوری مادون قرمز نزدیک برای تعیین دقیق وزن پایه و رطوبت استفاده می شود. این مدل از سنسور برای اولین بار وزن و رطوبت را در طول فرایند عبور از ماده اندازه گیری می کند که مخصوص مواد اولیه ضخیم می باشد که این باعث گسترش طیف کاربردی آن نسبت به سنسورهای قبلی می شود.


آب و مواد اولیه ای نظیر پنبه، پلی اتیلن یا کاغذ نور را در محدوده امواج مادون قرمز نزدیک جذب می کنند. هر کدام از آن ها دارای دامنه طیفی مخصوص به خود هستند که توسط آن از یکدیگر متمایز می شوند. سنسور جدید با اندازه گیری انرژی نور منعکس شده یا عبوری ، محتوای رطوبت و وزن پایه محصولات را مشخص می کند.


اصول اندازه گیری سنسورهای NIR از سری سنسورهای Infralot IMF بر پایه یک فیلتر کلاسیک است البته در طراحی آن از پیشرفته ترین اجزای نوری که مطابق با جدیدترین ترندهای موجود در فناوری های اندازه گیری نوری هستند، استفاده شده است. در چرخ فیلترهای متداول، طول موج در شرایط خشک و تر با تاخیر زمانی اندازه گیری می شود. این باعث اشتباه در اندازه گیری شده که به طور خاص در محصولات غیرهمگن نظیر بی بافت های نازک و ظریف یک عیب محسوب می شود.


سیستم اندازه گیری لحظه ای و جدید ماهلو تمامی طول موج ها را به طور هم زمان و در یک نقطه بدون نیاز به چرخیدن فیلتر اندازه گیری می کند. در عوض نور به طور هم زمان میان شش ردیاب توزیع شده و با این کار اشتباهات اندازه گیری حذف و امکان اندازه گیری نقطه ای حقیقی فراهم می شود.


نوع سنسور به کار رفته به کاربرد آن بستگی دارد. در مورد سنسورهای عبوری دو طرفه Infralot IMF-T، اندازه گیری با نفوذ اشعه مادون قرمز انجام می شود. برای مواد اولیه ضخیم تر و یا زمانی که کل ترکیب ماده اولیه مورد نظر است، پرتو عبوری اندازه گیری می شود. وزن پایه بی بافت ها برای اندازه گیری باید بین 10 تا 500 گرم در متر مربع باشد. به گزارش سرویس اطلاع‌رسانی نساجی امروز،  در مورد کاغذ با وزن پایه تا 250 گرم در متر مربع، رطوبت بین 0 تا 20 درصد قابل اندازه گیری می باشد.


اندازه گیری از راه انعکاس امواج مادون قرمز نیز معمولا برای اندازه گیری لایه یا پوشش های بیرونی بدون اندازه گیری زیرلایه ها به کار می رود. در منسوجات بی بافت محدوده خطای مجاز برای وزن پایه بین 10 و 60 گرم در متر مربع است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =