• ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۵:۲۲
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4715
مهدی میر اشرفی

رییس کل گمرک گفت: قبل از تحریم‌ها مبادله اسناد و انتقال ارز محموله‌هایی که به بندر می‌رسد ۱۷تا ۲۰روز طول می‌کشید، اما اکنون بین ۳۵تا ۴۰روز طول می‌کشد که کالا به مرحله اظهار برسد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از نساجی امروز، مهدی میر اشرفی در یازدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، با انتقاد از کم بودن اطلاعات مربوط به کالاها در گمرک افزود: گمرک باید بر مبنای اطلاعات کار کند اما اطلاعاتی موجود نیست. گمرک ایران نه اطلاعات قبل از حمل را دارد، نه حین حمل را و نه زمانی که کالا وارد می‌شود البته سوئیفت در این زمینه می توانست به ما کمک کند.

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از خبرگزاری آریا، وی با بیان اینکه ۸۵درصد واردات کشور مواد اولیه و ماشین آلات خط تولید است، افزود: در مدت ۱۰ماه ابتدای سال بیش از ۱۲۵میلیون تن صادرات داشتیم که باید به بخش تولید کشور دست مریزاد گفت. همچنین میزان واردات در این مدت ۳۱میلیون تن بوده و صادرات از نظر وزنی ۴برابر واردات است.


وی با اشاره به موضوع ۴۵هزار تن ذرت آلوده گفت: بارها از من سوال شد که چرا باید این محموله‌ها در گمرکات وجود داشته باشد. در دنیا هر امر واحد تنها یک مرجع واحد دارد اما در کشور ما درباره ذرت‌های آلوده بیش از چهار سازمان اعمال مقررات می‌کنند و جالب آنکه تصمیمات آنها با یکدیگر متعارض است.


رییس کل گمرک ایران با اشاره به مصوبه اخیر دولت درباره ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات گفت: گمرک چندین روز است که به دلیل ترخیص خودروهای وارداتی متهم شده که به دنبال کالاهای لوکس است. در حالی‌که تلاش ما این است رسوب کالا کاهش یابد و واردکننده به دلیل تغییر تصمیمات متضرر نشود.


میراشرفی تعدد قوانین تجارت را یکی از معضلات گمرک دانست و گفت: بیش از ۲۰سازمان در امر تجارت دخیل هستند و برای تسلط بر قوانینی که این سازمان‌ها وضع می‌کنند باید دکترا گرفت.


رییس کل گمرک اظهار داشت: باید این مطالبه‌گری در پارلمان بخش خصوصی ایجاد شود که جز تولید، هیچگاه نقشه خوبی برای تجارت نداشتیم تا از آن به خوبی بهره گیریم. در سال ۲۰۱۹امارات بیش از ۳۲۰میلیارد دلار صادرات و صادرات مجدد داشته و رتبه اول محسوب می‌شود، عربستان و ترکیه نیز در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.


وی با اشاره به پتانسیل‌های تجاری ایران گفت: تنها کشوری که دو کریدور شمال-جنوب و شرق- غرب در آن قطع می‌شوند ایران است اما هیچگاه هیچ برنامه مدون و علمی وکارشناسی برای تجارت و ترانزیت نداشتیم که از آن بهره ای عاید کشور شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =