• ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۸
  • خبرنگار: hoseini
  • کد خبر: 4716
پنبه

محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه با اشاره به اینکه سالیانه ۱۴۰ هزار تن پنبه مورد نیاز صنایع نساجی است، اظهار کرد: امسال پیش بینی می شود که ۶۰ تا ۶۵ هزار تن پنبه مورد نیاز صنایع نساجی در داخل تولید و مابقی از طریق واردات تامین شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کاویانی ادامه داد: با توجه به بذور مناسب وارداتی، اگر کشاورزان در هر هکتار بتوانند حداقل ۴ تن محصول برداشت کنند، زراعت پنبه مقرون به صرفه و رقابت پذیر با سایر زراعت هاست.

این مقام مسئول ادامه داد: سال آینده پیش بینی می شود که سطح زیر کشت پنبه نسبت به امسال حداقل ۱۰ درصد رشد یابد.

وی با اشاره به اینکه خوداتکایی تولید پنبه دست یافتنی است، بیان کرد: با وجود سابقه تولید ۳۵۰ هزار تن پنبه تصفیه شده و واردات بذور جدید این امکان وجود دارد که در صورت تولید ۳ تا ۴ تن در هکتار به خودکفایی مجدد در تولید طلای سفید دست یافت.

مدیر عامل صندوق پنبه ، دستیابی به خودکفایی مجدد در تولید طلای سفید را تنها در گروی حمایت همه جانبه مسئولان دولت دانست و گفت: با وجود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت و تولید ۴ تن در هکتار رقمی حدود ۴۰۰ تن پنبه از مزارع برداشت می شود که از این میزان ۱۵۰ هزار تن پنبه تصفیه شده تولید می شود که این‌ میزان جوابگوی نیاز داخل است.

به گفته وی، اگر دولت همانند سایر دانه های روغنی اقدام به خرید تضمینی تخم پنبه از کشاورزان کند، این حمایت در ارتقای درآمد کشاورزان، افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش قیمت پنبه تصفیه شده تاثیر بسزایی دارد.

این‌ مقام‌ مسئول درباره تاثیر قاچاق پوشاک و واردات بی رویه پنبه بر از بین رفتن خوداتکایی تولید طلای سفید اظهار کرد: در جلسه ای که با مدیر کل صنایع نساجی داشتیم، نگرانی های خود پیرامون واردات بی رویه نخ را مطرح کردیم که ایشان مدعی بودند مجوز واردات بی حد و حصر را ندادند که با این وجود جای این سوال مطرح است آیا امکان واردات ۲۰۰ کانتینر نخ از طریق قاچاق وجود دارد؟

مدیر عامل صندوق پنبه افزود: با وجود بهره بالای تسهیلات بانکی، قاچاق، واردات بی رویه نخ و پنبه قیمت تمام شده تولید داخل بالا می رود که با این وجود امکان دستیابی مجدد به خودکفایی در داخل وجود ندارد، از این رو مسئولان امر همانند سایر کشورها باید امتیازات حمایتی برای تولیدکنندگان در نظر بگیرند تا با وجود حجم بالای قاچاق‌ پوشاک و نخ، آسیبی به تولید داخل وارد نشود.


اعلام قیمت تضمینی مناسب راه حلی برای دستیابی به خودکفایی پنبه


محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی  با اشاره به عوامل موثر در نابودی خودکفایی تولید پنبه در داخل اظهار کرد: سیاست نادرست دولت در تعیین قیمت تضمینی پنبه، قاچاق پوشاک و واردات بی رویه منجر به نابودی تولید طلای سفید شد، این در حالی است که تا چند سال گذشته به ۱۰۰ کشور دنیا پنبه صادر می کردیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد پنبه مورد نیاز از طریق واردات تامین می شود که بدین ترتیب اکثر صنایع نساجی در تعطیلی و نیمه تعطیلی به سر می برند.

ملک زاده با بیان اینکه در گذشته مقدار زیادی‌ پنبه در استان های مازندران، تهران و فارس کشت می شد، گفت: این در حالی است که هم اکنون کشت پنبه به شهرستان داراب استان فارس محدود شده که این امر بیانگر کاهش سطح زیر کشت و تولید پنبه نسبت به سال های گذشته است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی سنتی بودن کشت و کار پنبه را عامل اصلی از دست دادن‌ خودکفایی تولید طلای سفید برشمرد و گفت: در گذشته که ۱۰ هزار هکتار پنبه تنها در استان مازندران کشت می شد، اما هم اکنون به سبب نامناسب بودن قیمت خرید تضمینی و کاهش استفاده از ماشین آلات کشاورزی و تولید توسط نیروی انسانی به کشت دیگر محصولات اختصاص دادند چرا که دیگر قادر به متحمل شدن زیان نبودند.

این مقام مسئول افزود: اگر مسئولان امر به دنبال دست یابی مجدد به خودکفایی و افزایش سطح زیر کشت پنبه هستند، بدون تردید باید قیمت گذاری مناسبی در خصوص نرخ خرید تضمینی پنبه انجام دهند تا دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم.

ملک زاده با اشاره به اینکه واردات پنبه مقرون به صرفه نیست، بیان کرد: با وجود بالا بودن قیمت پنبه، تولیدکنندگان پارچه و لباس، پنبه را خالص در تهیه لباس استفاده نمی کنند که این موضوع در کاهش کیفیت تولید تاثیر بسزایی دارد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و ‌منابع طبیعی گفت: اگر صد درصد پنبه مورد نیاز کشور در داخل تولید و در اختیار صنعت نساجی قرار گیرد، دیگر شاهد کاهش کیفیت تولید البسه به سبب استفاده از مواد پلاستیکی نیستیم.


اجرای الگوی کشت راه حلی مناسب برای دستیابی به خودکفایی مجدد پنبه

علی خان محمدی مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی  با اشاره به علل ناکامی در تولید طلای سفید اظهار کرد: تا زمانی که در یک کشور الگوی کشت و کشت قراردادی اجرا نشود، مشکلات متعدد همچون قاچاق را خواهیم داشت چرا که به سبب ریسک سرمایه گذاری، فعالان اقتصادی حاضر به سرمایه گذاری در بخش تولید نیستند.

وی افزود: بی توجهی مسئولان به اجرای الگوی کشت و عدم صرفه اقتصادی تولید موجب شده تا کشاورزان به سمت و سوی کشت دیگر محصولات روند.

خان محمدی نهادینه شدن الگوی کشت را عامل مهم برای دستیابی مجدد به خودکفایی پنبه برشمرد و گفت: با اجرای الگوی کشت و تولید مناسب پنبه در داخل دیگر مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دغدغه خاطری ندارند، اما تا زمانی که این امنیت خاطر ایجاد نشود، قاچاق ادامه خواهد یافت.

مدیر عامل مجمع ملی نخبگان کشاورزی درباره تاثیر قاچاق پوشاک در کاهش تولید پنبه بیان کرد: نرخ پایین خرید تضمینی زمینه را برای قاچاق پوشاک ایجاد می کند که عدم رقابت پذیری و به صرفه نبودن کشت شاهد قاچاق پوشاک و تامین نیاز کشور از طرق دیگر هستیم.

خان محمدی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر برخی کارخانه های نساجی به دلیل عدم رقابت پذیری ناشی از نبود زنجیره تولید پایدار در تعطیلی و نیمه تعطیلی به سر می برند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =