برادران

دبیر خوشه فرش ماشینی کاشان گفت: ۷۰۰ واحد فرش ماشینی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به عنوان قطب فرش ماشینی ایران فعالیت دارد.

دکتر محمود برادران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، گفت: ۱۰۰ واحد تولیدی از این تعداد، برندهای بزرگ،  ۲۵۰ مورد از شرکت‌های متوسط  و مابقی شرکت های تک ‌دستگاهی است.

وی‌، با اشاره به اینکه شرکت نساجی مخمل و ابریشم کاشان اولین بار در ایران فرش ماشینی را تولید کرد افزود: فرش راوند کاشان نخستین کارخانه‌ای بود که اوایل دهه ۵۰ برای تولید فرش ماشینی تاسیس شد.

به‌گفته‌وی، قدردانی از گذشتگان در ایجاد صنعت فرش ماشینی برای کاشان به‌عنوان فرش ماشینی کشور یک مزیت برای این منطقه و پیاده‌سازی خوشه صنعتی آن به‌عنوان مزیت مضاعف ضروری است.

*صادرات سالانه ۱۲ میلیون مترمربعی فرش به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار 

دبیر خوشه فرش ماشینی کاشان در ادامه، با تاکید بر صادرات سالانه ۱۲ میلیون مترمربع فرش با ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به ۵۰ کشور دنیا افزود: با وجود مشکلات اقتصادی برای همه صنایع بویژه حوزه فرش ماشینی، ما تعطیلی واحد نداشتیم و اگر مشکلی هم بوده بیشتر در بی تدبیری نوع مدیریت اجرایی بوده‌است.

دکتر برادران، ماندگاری بالای فرش کاشان را یادآورشد و گفت: قدرت طراحی از محاسن فرش ماشینی ایرانی است که مزیت جهانی ما است.

وی، تصریح‌کرد: فرش ماشینی کاشان با تنوع کمی و کیفی طراحی و رنگ آن در انواع ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه هیچ جای دنیا تولید نمی‌شود.

دکتر برادران، تلاش فراوان چینی‌ها را در کپی‌برداری از فرش ماشینی کاشان را خاطرنشان‌کرد و گفت: آنها حتی با بهره‌مندی از تکنولوژی نوین و پیشرفته خود نیز نتوانستند طراحی ظریف و چشم‌نواز این فرش را تقلید و تولید کنند و اکنون نیز این کشور از صحنه تولید خارج شده و تبدیل به واردکننده فرش شده‌است.

به‌گفته‌وی، ترکیه نیز اگرچه فعالیت فرش ماشینی را زودتر از ایران به لحاظ اینکه در کشور ما مقاومت‌های بیشتری داشته‌است اما فرش ترکیه ارزان با کیفیت و عمر پایین است.

دبیر خوشه فرش ماشینی کاشان،کشور بلژیک را سازنده ماشین‌آلات فرش ماشینی دانست و گفت: ترکیه بدلیل تولید پایین رقیب بزرگ ما شده‌ و خوب سرمایه‌گذاری کرده‌است.

 دکتر برادران، اظهارداشت:عربستان نیز فقط برای مصرف خودش فرش را تولید می‌کند و صادرات ندارد و فقط واردکننده‌است.

*اشتغال مستقیم ۴۵ هزار نفری کارگران در شرکت‌های فرش ماشینی

وی، وامهای زودبازده برای توسعه واحدها و نوسازی ماشین‌آلات بافندگی فرش را که نخستینبار سال ۸۹ در کاشان با عنوان طرح زودبازده توسط دولت نهم اعطا شد تاکیدکرد و گفت: این نوسازی در نتیجه ‌منجر به اشتغال مستقیم ۴۵ هزار نفری کارگران در شرکت‌های فرش ماشینی شده‌است.

به‌گفته‌وی، یکسری از نیروهای کارخانه راوند نیز در سال ۷۰ با کپی‌برداری از دستگاه‌های ماشینی بومی‌سازی کردند و صنعت فرش ماشینی کاشان را شکل دادند و در سال ۸۸ و ۸۹ با استفاده از این وام طرح زودباده پایه‌گذار صنعت رو به رشد فرش ماشینی و درآمدزایی آن شدند.

خبرنگار:حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =