المپیاد فرش

مرحله کشوری دوازدهمین المپیاد فرش دستباف ایران به همت مرکز ملی فرش ایران و با حضور دانشجویان و دانش آموزان فرش از سراسر کشور به میزبانی دانشگاه کاشان برگزار می شود.

 سید محمد ویسیان گفت: این المپیاد در حالی در دانشگاه کاشان طی روزهای ۸ تا ۱۰ اسفند ماه برگزار می شود که دانش آموزان و دانشجویان هنر- صنعت فرش کشور پس از پشت سر گذاردن مسابقات استانی خود پا به مرحله ملی و کشوری گذاشته اند و در این مرحله پس از رقابت دو روزه در دو بخش علمی و عملی برگزیده ها مشخص می شوند.

معاون تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران افزود: المپیاد فرش دستباف ایران هر ساله با هدف ایجاد انگیزه رقابت و سنجش سطح دانش و مهارت جوانان علاقه مند به عرصه هنرـ صنعت فرش برگزار می‌شود در این راستا برای ایجاد رقابتی سالم و شرایطی یکسان در سطح دانش آموزی المپیاد، دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در هنرستان‌های کاردانش و فنی- حرفه ای رشته فرش دستباف و دانشجویان رشته فرش دستباف دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی رقابت می کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به تخصصی بودن این المپیاد سوال ها توسط استادان دانشگاه در رشته فرش، صاحب نظران فرش دستباف و دبیران منتخب آموزش و پرورش طراحی می شود و داوران و ناظرانی نیز از میان استادان، صاحب نظران و نخبگان این هنر - صنعت بر نحوه اجرای مسابقات نظارت دارند.

ویسیان ادامه داد: این المپیاد هر ساله در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می‌شود، در مرحله اول مسابقاتی در سطح استان‌ها با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و نظارت مرکز برگزار شده و برگزیدگان آنها مشخص می‌شوند. در مرحله نهایی در اسفند ماه مسابقه‌ای بین منتخبان استانی در سطح کشور برگزار شده و برگزیدگان کشوری انتخاب می شوند که مسولیت برگزاری این مرحله بر عهده معاونت تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران است.

معاون تحقیقات و آموزش افزود: در یک گروه دانش آموزان در سه رشته طرح و رنگ، بافت و رنگرزی رقابت می کنند و در گروه دیگر دانشجویان با هم در چهار رشته طرح و رنگ، بافت، رنگرزی و مرمت رقابت خواهند داشت.

گفتنی است؛ پس از برگزاری مرحله نهایی المپیاد طی روزهای ۸ تا ۱۰ اسفند ماه و اعلام نتایج و مشخص شدن نفرات برتر در سه رشته دانش‌آموزی و چهار رشته دانشجویی، به رسم یادبود و به منظور تشویق برگزیدگان جوایزی به آنان اعطا می شود.

منبع:مرکز ملی فرش ایران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =