فرش

استاد پیشکسوت و طراح فرش گفت: متاسفانه در طراحی کاملا رویه گذشته خود را فراموش کرده‌ایم و بیشتر طراحان به دنبال مدل‌های فانتزی رفته‌اند.

محمدعلی قره‌باغی  در جلسه هم‌اندیشی کمیسیون صنایع‌دستی، فرش، گردشگری و خدمات اتاق بازرگانی تبریز با موضوع ایجاد کارگروه اجرایی فرش دستباف برای رویداد تبریز پایتخت کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ اظهار داشت: تاریخ فرش تبریز اخیراً فراموش شده که البته این تاریخ توسط برخی تازه‌کاران و دست‌اندرکاران به اتفاق افتاده است.

وی افزود: هنر و صنعت با یکدیگر ارتباط دارند و ما طرح را ارائه می‌دهیم و آنهایی که توانایی دارند آن را اجرا می‌کنند. 

استاد پیشکسوت و طراح فرش ابراز کرد: متاسفانه در طراحی کاملا رویه گذشته خود را فراموش کرده‌ایم و بیشتر طراحان به دنبال مدل‌های فانتزی رفته‌اند.

وی ادامه داد: فرش توأم با ابتکارات می‌تواند یک طرح عظیمی را رقم بزند و نباید فانتزی درون آن به قدری باشد که دل خریدار و بازار را بزند. 

قره‌باغی خاطرنشان کرد: اخیراً در برخی طرح‌ها به قدری فانتزی وجود دارد که نشان از فراموشی شجره کهن تاریخ فرش تبریز است در حالی که اگر مطالعه روی تاریخ شود و با ابتکارات، آن مطالعات را به اجرا درآوریم می‌توان طرحی جاودان ارائه داد. 

وی متذکر شد: نباید در تبریز چند نقشه مشهور باشد بلکه باید به اندازه طراحان نقشه معروف داشته باشیم. 

طراح فرش تبریز اذعان داشت: انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان به خاطر تلاش پیشینیان فرش بوده و اگر به شجره ۱۰۰ ساله فرش مراجعه کنیم قطعاً ابتکارات و استعدادهای بزرگ دیگری نیز رشد خواهد کرد.

قره‌باغی با بیان اینکه برخی‌ تبلیغات عجیب دارند ولی جنس و طرح خوبی ندارند،گفت: بنده معتقد به کپی‌کاری نیستم ولی می‌توان روی طرح‌های با ارزش ابتکاراتی کرد و به بازار عرضه داشت.

وی افزود: پایتخت فرش ایران توسط شالوده‌سازی پیشینیان بوده و ما هم تلاش کرده‌ایم تا به این مرحله رسانده‌ایم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =