فرش دستباف

مدیر عامل شرکت فرش دستباف ترنج و محراب کاشان گفت: این شرکت با چهار کارگاه قالی‌بافی برای بانوان سرپرست خانوار اشتغال ایجاد کرده‌است.

سید محسن واجدی، در گفتگوی‌اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیل صنعت فرش ایران(عصرفرش) گفت: این شرکت با مشارکت چهار نفر و سرمایه‌گذاری یک میلیارد ریالی در وضعیتی مشابه موقوفه از سال ۱۳۸۶ برای زنان سرپرست خانوار تاسیس‌شد.

وی،با تاکید بر اینکه بازدهی مالی و استفاده از دسترنج بانوان بافنده هدف سرمایه‌گذاران نیست افزود:این شرکت در هنگام تاسیس برای یکصد بانوی کاشانی اشتغالزایی‌کرد.

به‌گفته‌وی،در ابتدای امر برای این شرکت خانه فرش خریداری شد و پس از چهارسال با خریداری ۲ کارگاه ملکی در روستای محمدآباد و خیابان فاضل نراقی و استیجاری در کارگاه ولیعصر در مدخل و فرهنگسرای مهر فعالیت خود را ادامه داد.

مسئول پروژه ملی مذهبی فرش بافی عتبات عالیات در منطقه کاشان، اشتغال ۵۰۰ بانوی سرپرست خانوار را در حال حاضر در این کارگاه‌ها یادآورشد و افزود:در صورتیکه نقدینگی به این کارگاه‌ها نرسد و فعالیت آن را نتوان ادامه داد دو کارگاه محمدآباد و فاضل‌نراقی عطیل خواهدشد.

واجدی، در گفتگو با عصر فرش با تاکید بر رکود بازار فروش و صادرات فرش دستباف، مشکلات بانکی و کمبود حمایت تشکیلات دولتی در تقویت این هنرصنعت گفت: تشکیلات دولتی با حمایت بیشتر می‌تواند اشتغالزایی این هنرصنعت را که یکی از مصادیق مهم اقتصاد مقاومتی است ایجادکند.

وی، با اشاره به‌اینکه فرش دستباف نه‌تنها ارزبری ندارد بلکه ارزآوری نیز دارد افزود: حمایت کارگاه‌های جمع‌بافی فرش دستباف در ایجاد زمینه‌های فروش و صادرات ضروری است.

به‌گفته‌وی، حدود 160 کارگاه جمع‌بافی فرش دستباف با اشتغال 6 هزار بافنده در کاشان قطع به یقین با مشکلات و گرفتاری‌های خاص خود روبرو هستند اما توجه بهتر و بیشتر مسوولین به این هنر صنعت می‌تواند به طور مسلم اشتغال 30 هزار نفری را در این منطقه ایجادکند.

خبرنگار:حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =