چابک بافی فرش اردبیل

نخستین طرح چابک بافی فرش استان اردبیل با قیچی خوردن اولین قالی هنرمندان فرش دستبافت خلخال به ثمر نشست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از ایرنا فرماندار خلخال روز سه‌شنبه در آئین قیچی خوردن نخستین فرش دستبافت طرح چابک بافی فرش خلخال گفت: طرح چابک بافی فرش دستبافت بزرگ‌ترین طرح فرش‌بافی در استان اردبیل است که با همکاری شرکت تولید فرش‌های دستبافت رسام عرب زاده باهدف ایجاد اشتغال یک هزار شغل جدید در صنعت فرش این شهرستان اجرا می‌شود.

فریدون بابایی افزود: در این طرح سرمایه‌گذار بخش خصوصی متعهد به آموزش کوتاه‌مدت فرش‌بافان در سبک جدید چابک بافی فرش شده و پس از برگزاری دوره آموزشی مواد اولیه تولید فرش‌های دستبافت را در اختیار علاقه‌مندان به قالی‌بافی قرار می‌دهد.

او اظهار کرد: با قرار گرفتن تمام فرش‌بافان زیرمجموعه این طرح زیرپوشش بیمه تأمین اجتماعی، هر یک از فرش‌بافانی که موفق به تکمیل مراحل اجرایی فرش شده‌اند فرش تمام‌شده خود را تحویل مجری و سرمایه‌گذار طرح قرار داده و حقوق خود را در قبال بافت این فرش به‌طور نقدی دریافت می‌کنند.

وی گفت: فرمانداری نیز در قبال اجرای این طرح متعهد به همکاری لازم در تأمین اماکن موردنیاز برای ایجاد کارگاه‌های آموزشی برای مجری طرح و همچنین ارائه تسهیلات مورد درخواست سرمایه‌گذار این طرح هست.

او افزود: تاکنون ۵۶۰ دار قالی توسط شرکت مجری و سرمایه‌گذار بخش خصوصی طرح در خانه‌های هنرمندان به این صنعت راه‌اندازی شده است.

وی اظهار کرد: با قیچی خوردن یک فرش در یک کارگاه خانگی در خلخال و یک فرش دیگر در روستای علی‌آباد از توابع بخش مرکزی این شهرستان که در مدت ۲ ماه توسط ۲ نفر از هنرمندان این شهرستان بافته‌شده طرح چابک بافی فرش خلخال عملاً به ثمر رسیده و در ادامه هدف اصلی که دستیابی به ایجاد یک هزار شغل در صنعت فرش دستبافت است، محقق می‌شود.

طرح چابک بافی فرش خلخال نخستین طرحی است که با استفاده از روش‌های جدید فرش‌بافی و دارهای قالی متفاوت با روش‌های قبلی ضمن کاهش زمان بافت قالی به یک‌چهارم، مکان اشغال‌شده در کارگاه‌های خانگی را برای برپایی دارهای قالی به یک‌سوم کاهش می‌دهد.

شهرستان خلخال در جنوب اردبیل یکی از قطب‌های مهم تولید فرش‌های نفیس ابریشمی دستبافت کشور است و هم‌اکنون بیش از سه هزار نفر در تولید فرش‌های ابریشمی نفیس در این شهرستان فعالیت دارند.

متنوع‌ترین و باکیفیت‌ترین فرش و تابلو فرش در استان اردبیل بافته می‌شود و مجموعاً سالانه به‌طور متوسط ۱۲۰ هزار مترمربع فرش دستباف در این استان بافته می‌شود که متأسفانه این متراژ در سال‌های اخیر کاهش‌یافته و به ۹۰ هزار مترمربع نیز رسیده است که این کاهش متراژ به دلیل تنوع تولید فرش‌های ماشینی همراه با گرایش مردم به کف‌پوش‌های جدید که ارزان‌قیمت و در دسترس هستند بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =