مونسان

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: همچنان حجم واردات صنایع‌دستی بیشتر از صادرات آن به‌ویژه در حوزه فرش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) علی‌اصغر مونسان در حاشیه برگزاری بیست ‌و ‌نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و سومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر با اشاره به اینکه این نمایشگاه با شعار «من صنایع‌دستی عیدی می‌دهم» برگزار می‌شود افزود: صنایع‌دستی باعث ایجاد اشتغال و مهاجرت معکوس به روستاها شده است و روستاییانی که از سراسر کشور به خیابان سئول آمدند تلاش دارند تا فروش سالانه خود را در تهران رقم بزنند.

وی فروش صنایع‌دستی در ۱۱ ماه گذشته را بالغ‌بر ۳۰۰ میلیون دلار دانست و گفت: این رقم تا پایان سال این رقم بیشتر نیز خواهد شد.

به گفته وی، «همین مقدار رقم مالی، صنایع‌دستی چمدانی از کشور خارج می‌شود که آمار دقیق آن وارد آمارهای گمرک نمی‌شود.» البته همچنان حجم واردات صنایع‌دستی بیشتر از صادرات آن به‌ویژه در حوزه فرش است.

*گلایه مونسان از ورود صنایع‌دستی چینی

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اعتراض نسبت به افتتاح فروشگاه‌های صنایع‌دستی چینی در میدان ولیعصر و مگا مال‌های تهران و انتقاد و گلایه از ورود صنایع‌دستی چینی گفت: از سازمان یا نهادی که به چینی‌ها در آستانه سال نو و فصل فروش صنایع‌دستی ایران مجوز راه‌اندازی فروشگاه داده بی‌اطلاع است.

مونسان، تصریح کرد: «وقتی ایران مهد صنایع‌دستی دنیاست چرا باید شرایط را برای فروش صنایع‌دستی کشورهای دیگر به وجود آورد.»

وی تأکید کرد: «باید واردات این محصولات به کشور ممنوع یا درنهایت محدود و تعرفه‌های بالایی برای آن تعیین شود.»

*خراسان شمالی موزه فرش ندارد/ فرش‌های نفیس خراسان شمالی بید زده است

یک هنرمند صنایع‌دستی فرش و گلیم از خراسان شمالی نیز در ادامه این گفتگو گفت: صادرات در این حوزه خوابیده است اما در کل از فروش داخلی آن راضی است.

«محسنی نسب» مسئله انتقال پول را مهم‌ترین مشکل هنرمندان صنایع‌دستی دانست و افزود: «امروز بسیاری از تولیدات ایرانی به اسم پاکستان، افغانستان و ترکمنستان به بازارهای جهانی عرضه می‌شود.»

وی، با اشاره به نبود موزه فرش در خراسان شمالی اظهار داشت: «حتی فرش‌های ۱۰۰ ساله خراسان جنوبی در تهران هم در انبار موزه فرش پایتخت نگهداری می‌شود.»

 به گفته وی، فرش‌های نفیس ۸۰ تا ۱۰۰ ساله در خراسان شمالی هم وضعیت بسیار بدی دارند و بید زده‌اند.

منبع خبر: شایان‌ذکر است این خبر بخشی از گفتگوی «زهرا کشوری» خبرنگار روزنامه ایران با علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور است که در  روزنامه ایران، شماره ۶۷۳۵ با روتیتر و تیتر «گلایه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری: واردات صنایع‌دستی از چین توجیه ندارد» به تاریخ ۱۶/۱۲/۹۶، صفحه ۴ (اجتماعی) به چاپ رسیده و ساعت ۸:۵۷ صبح همین تاریخ (۱۶/۱۲/۹۶) در سایت ایران آنلاین نیز با شناسه خبر ۳۳۵۵۴۰/ اجتماعی منتشرشده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =