علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت فرش تا صادر نشود رشد نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از ایسنا علی لاریجانی امروز (چهارشنبه، ۱۶ اسفندماه) در مراسم افتتاحیه فاز ۴ طرح توسعه گروه بین‌المللی کارخانه‌ها آذرخش قم گفت: بخش اقتصادی لنگی دارد که لازم است این لنگی را شناخت و از حواشی پرهیز کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مدیران و کارگران این موسسه اظهار داشت: امروز در ایران با توجه به شرایطی که وجود دارد چنین تولیداتی ثمربخش است زیرا سبب اشتغال‌زایی و اثرگذاری مفید در بخش صادرات می‌شود.

وی بابیان اینکه در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس تلاش کردیم تا در بعد تولید سازوکاری طراحی شود که تأثیر عملی داشته باشد، بیان کرد: درزمینهٔ صادرات نیز مشوق‌های پایداری در نظر گرفته‌شده که باید فقط در این زمینه مصرف شود.

به گفته وی، اگر امسال نتیجه این سازوکار را به‌خوبی مشاهده کنیم در این زمینه می‌توان شاهد تقویت و توسعه بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت صادرات فرش استان قم، ادامه داد: صنعت فرش تا صادر نشود رشد نخواهد کرد، همچنین لازم است از صنایع صادراتی کشور حمایت شود در غیر این صورت همچنان به نفت متصل خواهیم ماند. همچنین باید توجه داشت که حمایت از صنایع صادراتی سبب می‌شود تا کارآفرینان این بخش باعلاقه بیشتری بتوانند شرایط اشتغال‌زایی افراد تحصیل‌کرده را مهیا کنند.

لاریجانی بابیان اینکه خوشبختانه فعالیت این گروه در حوزه تولید و صادرات خوب بوده است، گفت: بنا به اظهارات مدیران این گروه خیلی از بانک‌ها پول نگرفته‌اند و چندی پیش نیز که یک واحد دیگر در قم افتتاح شد مبلغی را از بانک‌ها نگرفته بودند که شاید یکی از دلایل موفقیت آن‌ها همین موضوع باشد البته بانک‌ها باید مصمم باشند که از تولید حمایت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه اکنون طرحی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است که بر اساس آن بانک‌ها به‌راحتی می‌توانند با مشوق‌هایی که دارند از تولیدات داخلی حمایت کنند، اظهار داشت: اراده مدیران باید حمایت از تولید باشد.

لاریجانی بابیان اینکه اخیراً در مجلس جهت بررسی معوقت صنایع به بانک‌ها، گروه ویژه‌ای تشکیل‌شده و مشغول به کار است که گزارش‌های خوبی را نیز ارائه کرده است، بیان کرد: بر اساس این طرح کارگروهی در استان‌ها به ریاست استاندار و با حضور اتاق بازرگانی و اداره صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود که واحدهای صنعتی را موردبررسی قرار می‌دهند و منابعی که باید تخصیص یابد را تعیین می‌کنند و اگر بانک‌ها در این زمینه تخلف کنند کارگروه بانک مرکزی که در استان‌ها فعالیت می‌کند در این زمینه تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه اخیراً مشاهده می‌شود که در رادیو و تلویزیون رویکرد مثبتی نسبت به تولید دنبال می‌شود و از کارآفرینان نیز تجلیل به عمل می‌آید که این کار را تحسین می‌کنم، افزود: در ایران نمونه‌های کارآفرین زیادی وجود دارد و صداوسیما نیز می‌تواند آن‌ها را معرفی کند.

لاریجانی ادامه داد: راه‌اندازی شبکه تلویزیونی ایران کالا نیز اقدام خوبی است و همه رسانه‌ها باید از کارآفرینان حمایت کنند زیرا این‌یک وظیفه ملی است.

وی بابیان اینکه مهم‌ترین مسئله کشور مسائل اقتصادی است و در مسائل اقتصادی نیز موضوعاتی مانند تولید و صادرات بسیار دارای اهمیت است، گفت: این موضوعات سبب ایجاد اشتغال می‌شود البته مسائلی مانند موضوعات فرهنگی، سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در کشور وجود دارد ولی همیشه باید به نقطه اصلی توجه کرد و نباید اذهان را از موضوع اصلی متفرق کرد که در این زمینه رسانه‌ها و سیاستمداران باید اذهان را بر مسئله اصلی متمرکز کنند و اگر تولید و صادرات فعال نشود بقیه مسائل تبدیل به شعار خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه شهید مطهری دریکی از کتاب‌هایشان فرمایشی را مطرح می‌کند که این سخن باید در اتاق مسئولان به‌عنوان تابلو نوشته‌شده و نصب شود، گفت: شهید مطهری معتقد بودند یک کشور هرچقدر هم‌آرمان‌های متعالی داشته باشد اگر اقتصاد سالم نداشته باشد به آن آرمان‌ها نمی‌رسد.

وی افزود: گرفتاری ما این است که آرمان‌ها خوب است و در خیلی از عرصه‌ها نیز فعال بوده و عزت کشور را حفظ کرده ولی بخش اقتصادی لنگی دارد که تأثیرگذار نیز بوده است و لازم است این لنگی را شناخت و از حواشی پرهیز کرد زیرا منجر به پمپاژ ناامیدی می‌شود.

لاریجانی بابیان اینکه پمپاژ ناامیدی در کشور طبیعی نیست و همه باید به پیشرفت کشور کمک کنیم، گفت: وجهه صنعتی استان قم باید مستمراً تقویت شود و همواره پایش شود که چقدر کارخانه و صنعت در استان قم راه‌اندازی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =