صنایع دستی

طراحی و ساخت کفش‌های نمدی برای روی فرش و استفاده در مهمانی‌ها ازجمله ابداعات و ابتکارات یک زوج جوان از خراسان شمالی در نمایشگاه ملی عیدانه صنایع‌دستی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از روابط عمومی‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، صنعتگران و هنرمندان در بیست و نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی، محصولات ابتکاری جدیدی را از خود ارائه داده‌اند که برخی از آن‌ها باقیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند.

احمد چیلان و محمد زارعی که از استان خراسان شمالی در این نمایشگاه حاضر شدند، کیف‌های چوبی که روی آن کوبلن یا نقاشی با نقش‌های رنگی کارکرده‌اند، عرضه می‌کنند. آن‌ها کوله‌پشتی با تلفیق چرم و چوب خلق کرده‌اند که قابلیت تبدیل‌شدن به دو کیف زنانه و مردانه را دارد. پک مردانه که شامل کمربند، ساعتی با بند چوبی و کیف چرم است نیز یکی دیگر از ابتکارات گروه آن‌هاست که با بسته‌بندی خاصی عرضه می‌شود.

همچنین این گروه، کیف‌های مجلسی زنانه‌ای را طراحی کرده‌اند که روی آن‌ها نقش‌های زیبایی کوبلن دوزی شده است. به گفته آن‌ها کوبلن دوزی روی چوب کار بسیار دشواری است.

اشکان مرادی نیز احجام چوبی خاصی را از استان کرمانشاه با خود آورده است. اسباب‌بازی‌های چوبی متفاوتی که باقیمت ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شوند. او ایده این اسباب‌بازی‌ها را از یک کتاب انگلیسی گرفته است که بعد از خلق آن‌ها متوجه شده نسل‌های گذشته کرمانشاه نیز از مشابه این اسباب‌بازی‌ها استفاده می‌کردند.

حسین شاهی که از استان اصفهان در بیست و نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی حاضرشده است، برگ‌های متفاوتی را با خود آورده که روی آن‌ها با گواش نقاشی کرده است. او این طرح را به نام خودش ثبت کرده است.

زوج جوان دیگری که از خراسان شمالی در نمایشگاه عیدانه صنایع‌دستی حاضر شدند ظرف‌ها و کفش‌های نمدی را ارائه کرده‌اند. این کفش‌ها برای روی فرش و هم برای استفاده در مهمانی‌ها طراحی و ساخته‌شده است.

بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی (عیدانه) ۱۵ اسفندماه با حضور اسحاق جهانگیری- معاون اول رئیس‌جمهور و علی‌اصغر مونسان- رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افتتاح شد و تا روز جمعه ۱۸ اسفندماه در سالن‌های ۵ و ۱۳ محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ دایر است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =