سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه سیاست‌هایی در سالهای گذشته فرش و صنایع‌دستی را به آستانه نابودی برد گفت: فرش و صنایع‌دستی ازجمله صنایع بومی ایران است که تحت هیچ شرایطی نمی‌شود از بین برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش) به نقل از ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان بابیان اینکه فرش و صنایع‌دستی ازجمله صنایع بومی ایران است، اظهار کرد: متأسفانه در سالهای گذشته سیاست‌هایی را پیاده کردیم که منجر به نابودی این صنایع می‌شد ولی نابود نشد، چراکه یک صنعت بومی را تحت هیچ شرایطی نمی‌شود از بین برد.

وی با تأکید بر اینکه صنایع‌دستی ثمره ۶ هزارساله تاریخ ما است افزود: اگرچه خیلی از این صنایع را با پول نفت نابود کردیم، ولی بااین‌وجود این صنعت هنوز جزو بزرگ‌ترین صادرکننده‌های کشور است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بابیان اینکه موضوع اشتغال در نسل جدید امر متفاوتی است، گفت: استخدام و حقوق‌بگیر دولت شدن افتخار نیست، بلکه ریسک‌پذیری و فعالیت کارآفرینانه افتخاراست.

ستاری، به لزوم تغییر نگرش و باور به توانمندی‌های جوانان اشاره کرد و افزود: به جوانان باید اهمیت بدهیم و با باز کردن راه، محیط کسب‌وکار را برایشان آماده کنیم، چون جوانان چیزی جز این از دولتمردان نمی‌خواهند.

وی اظهار کرد: افراد خلاق و کارآفرین از داخل یک زیست‌بوم رشد پیدا می‌کنند، چنین افرادی از داخل یک سیستم دولتی بیرون نمی‌آیند بلکه باید یک زیست‌بوم خلاق برای این منظور داشته باشیم و پارک‌های علم و فناوری چنین بستری را فراهم می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بابیان اینکه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان با پول دولتی اتفاق نمی‌افتد، گفت: اگر این شرکت‌ها همانند صنایع قبلی به پول‌های دولتی آلوده شوند ماهیت رقابت‌پذیری خود را از دست می‌دهند.

ستاری بابیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان چیزی جز افراد و محیط مناسب برای فعالیت آنان نیست، اظهار کرد: تلاش ما این بوده تا شرکت‌های دانش‌بنیان از کمک‌های دولتی دورنگه داریم تا زمینه رشد آن‌ها فراهم شود، زیرا کمک‌های دولتی منجر به ایجاد رانت می‌شود.

این مسئول تأکید کرد: همیشه بخش دولتی در کشور، بخش خصوصی را به‌عنوان رقیب دیده است، اما در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان چنین چیزی ممکن نیست و نمی‌شود جلو جوانان خلاق ایستادگی کرد.

وی به لزوم توسعه استارت آپ های خدماتی اشاره و خاطرنشان کرد: تا استارت آپ های خدماتی را گسترش ندهیم، توسعه استارت آپ های تکنولوژی اتفاق نمی‌افتد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری خطرپذیر گفت: به‌طورکلی حداقل باید ۴۰ درصد از تأمین سرمایه در بخش خصوصی از طریق سرمایه‌گذاری خطرپذیر محقق شود.

این مسئول ادامه داد: صنعت ما بومی نیست و ما صاحب کارخانه هستیم، چراکه روح صنعت فنّاوری بوده و آنهم خریدنی نیست، بلکه یادگرفتنی است.

وی بابیان اینکه فرش و صنایع‌دستی ازجمله صنایع بومی ایران است، اظهار کرد: متأسفانه در سالهای گذشته سیاست‌هایی را پیاده کردیم که منجر به نابودی این صنایع می‌شد ولی نابود نشد، چراکه یک صنعت بومی را تحت هیچ شرایطی نمی‌شود از بین برد.

ستاری بابیان اینکه صنایع‌دستی ثمره ۶ هزارساله تاریخ ما است، ادامه داد: ا گرچه خیلی از این صنایع را با پول نفت نابود کردیم، ولی بااین‌وجود این صنعت هنوز جزو بزرگ‌ترین صادرکننده‌های کشور است.

وی تأکید کرد: در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه از همان ابتدا سیاست‌های اشتباهی را طی کرده‌ایم، بااین‌وجود در چند سال اخیر اتفاقات خیلی خوبی در این زمینه افتاده است.

ستاری اضافه کرد: استان زنجان مزیت‌های بومی فوق‌العاده‌ای برای تحقق اقتصاد دانش بینان دارد، بنابراین برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باید نگاه جدیدی در اقتصاد استان حکم‌فرما شود.

این مسئول بابیان اینکه در بین کارآفرینان حوزه ICT کشور، افراد برجسته‌ای از استان زنجان هستند و بزرگ‌ترین شرکت‌ها را در این حوزه دارند، افزود: نکته این است که این افراد چرا برنمی‌گردند تا در استان خودشان کار کنند، بنابراین یکی از اهداف باید فراهم کردن زمینه برای بازگشت چنین افرادی به استان باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری روز شنبه برای شرکت در آیین افتتاح پارک علم و فناوری زنجان به این استان سفرکرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =