فرش و دکوراسیون

فرش و رنگ آن یکی از ملزومات زندگی و ازجمله کف‌پوش‌هایی است که در اتاق علاوه بر زیبایی چشم‌نواز آن شکوه و زیبایی خاصی به فضای اتاق و مبلمان زندگی می‌بخشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) نوروز باستانی درراه هست و همه‌چیز در حال نو شدن و تغییر و تحول است، خانه و زندگی نیز ازجمله مواردی است که در شب عید و سال نو با تغییر اسباب و وسایل زندگی به‌ویژه دکوراسیون منزل از جمله فرش نونوارمی شود.

فرش یکی از ملزومات زندگی و ازجمله کف‌پوش‌هایی است که در اتاق علاوه بر زیبایی چشم‌نواز آن شکوه و زیبایی خاصی به فضای اتاق و مبلمان زندگی می‌بخشد.

فرش کالای لوکسی است که برای جهیزیه نوعروسان نیز بسیار مهم است و در انتخاب آن دقت و وسواس خاصی دارند تا با دکوراسیون منزل و اسباب‌اثاثیه آن‌ها همخوانی و تناسب در رنگ و جنس و اندازه داشته باشد.

عصر فرش در اینجا برای اینکه بتوانید در مناسبت عید بهترین خرید را متناسب بارنگ و نکات لازم بازندگی و دکوراسیون منزل خود داشته باشید گفتگویی مفصل با  مهدی تقوی، مهندس نساجی و نویسنده کتاب «در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم...» داشته است که برای شما در این پایگاه خبری منتشر می‌کند:

عصرفرش: نظر شما در مورد مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون چیست؟

رنگ یک‌زبان جهانی است که احساسات را تحریک و فرهنگ‌ها را شکل می‌دهد. رنگ یکی از ملزومات باشکوه زندگی است خانه‌ای که غرق رنگ‌های مناسب باشد همیشه آرامش‌بخش است درواقع رنگ می‌تواند حالت‌ها را تغییر دهد فضای خاصی را به وجود آورد و روحیه انسان را بترکند و جولانگاه خوبی برای خلاقیت انسان است.

عصرفرش: آیا هرکدام از رنگ‌ها یا تلفیق آن دارای انرژی و قدرت خاصی در تأثیرگذاری هستند؟

هرکدام از رنگ‌ها دارای انرژی و قدرت خاصی هستند که رازی را در خود جای‌داده‌اند اغلب رنگ‌ها یا گرم یا سرد تلقی می‌شوند در چرخه رنگ‌ها ازنظر گرمی و سردی از هم تفکیک می‌شوند قرمز، نارنجی و زرد رنگ‌های گرم و رنگ‌های سبز، آبی و بنفش ‌رنگ‌های سرد محسوب می‌شوند.

 باید موقعیت و تناسب هر رنگی در رابطه بارنگ‌های دیگر که آن‌ها احاطه کرده‌اند و یا با آن توأم هستند سنجیده شود این نکته یکی از اصول مهم برای تعیین اثر و نمود هرکدام از رنگ‌ها است مثلاً رنگ سبز در کنار رنگ زرد گرم به نظر می‌آید ولی در کنار رنگ آبی سرد می‌نماید.

عصرفرش: آیا رنگ نقش بسیار مهم و اساسی در انتخاب فرش دارد؟

رنگ نقش بسیار مهم و اساسی در آثار گوناگون ازجمله فرش دارد که باعث جلوه طرح و نگاره می‌شود ضمن آنکه رنگ‌آمیزی فرش خود عاملی در تمایز و تشخیص فرش هر منطقه از مناطق کشور است.

فرش باعث می‌شود زیر پا لطیف و گرم باشد همچنین عایق صدای خوبی ایجاد کند و از کوران هوا هم جلوگیری می‌نماید و مناطقی از کف که در وضعیت مناسبی نیستند را می‌پوشاند و ازلحاظ دیداری سطح سخت را لطیف می‌کند و می‌تواند برای متمایز کردن نواحی مختلف یک اتاق مفید باشد.

عصرفرش: آیا انتخاب رنگ فرش به شرایط آب‌وهوا، زندگی، اقتصاد و ... بستگی دارد؟

انتخاب رنگ فرش به شرایط آب‌وهوا، زندگی، اقتصاد، سلیقه، مکان، کاربری فرش، فرهنگ و غیره بستگی دارد به‌طور مثال اروپاییان نسبت به رنگ روشن و حتی کم‌رنگی و بی‌رنگی اقبال نشان می‌دهند و برخلاف آن‌ها اعراب رنگ لاکی را بسیارمی پسندند یا زمانی که اقتصاد راکد است مردم آمادگی کمتری نسبت به استفاده از رنگ‌ها دارند و در عوض از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند و زمانی که خوش‌بین‌تر باشند تمایل بیشتری برای انتخاب گزینه‌ای جدید به همراه رنگ‌های سرزنده و شاداب دارند.

عصرفرش: روانشناسی رنگ چه تأثیراتی برروحیه افراد و مطابقت با خاصیت رنگ‌ها در دکوراسیون دارد؟

ازنظر روانشناسی تأثیرات رنگ را می‌توان بسته به روحیه افراد در مطابقت با خاصیت رنگ‌ها در دکوراسیون محل کار وزندگی مشاهده نمود.

زرد روشن‌ترین رنگ بین کلیه ته رنگ‌ها است رنگ زرد نماد روشنی و نور است و ازلحاظ سمبولیک بافهم و دانایی ارتباط دارد و نشان دانش و معرفت است.

قرمز رنگی است بسیار انعطاف‌پذیر و به حالات مختلفی درمی‌آید، به‌شدت می‌درخشد و به‌آسانی تاریک و خاموش نمی‌گردد. رنگ قرمز سمبل حیات وزندگی و بیان‌کننده هیجان است.

 آبی ازنقطه‌نظر معنویت فعال به نظر می‌رسد. آبی معنی ایمان را می‌دهد و به فضای لایتناهی و روح اشاره دارد و برخلاف قرمز انبساط دهنده است. اتاق به رنگ آبی به نظر بزرگ‌تر ازآنچه هست می‌آید. قدرت دفاعی بدن را افزایش می‌دهد و اثر آرام‌کننده بر سیستم اعصاب دارد. ولی استفاده دائمی از آبی باعث خستگی و افسردگی می‌شود.

 نارنجی رنگی مرکب از زرد و قرمز و در حد وسط این دورنگ است رنگ نارنجی درخشش و تابندگی فوق‌العاده‌ای دارد و زمانی که متمایل به قرمز گردد انرژی فعالی در خود حفظ کرده است و رنگ نشاط و پای‌کوبی است و ضد خستگی نیز نامیده می‌شود نارنجی باعث تحریک سیستم تنفس می‌شود.

 بنفش رنگ مقابل زرد و با آن تضادهای شدید را ایجاد می‌کند رنگ زرد نماینده هوش و دانش است و در مقابل رنگ بنفش نمایشگر بی‌خبری و بی‌اختیاری است اثر آرام‌کننده بر قلب و تصفیه خون دارد و به‌طور فراوان ای ترس را کاهش می‌دهد

سبز رنگ سبزرنگی است که در حد وسط رنگ آبی و زرد قرارگرفته است با تغییر نسبت‌های زرد و آبی کاراکتر سبز متغیر می‌شود رنگ سبز نشان‌دهنده آرامش و امیدواری است و آمیزشی از دانش و ایمان است و باعث هماهنگی جسم، روح و ذهنی می‌شود فشارخون را کاهش می‌دهد فشار عصبی را آرام می‌کند.

                                             

         

«ادامه این مطلب را در گزارش دوم بخوانید»

خبرنگار: حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =