دکوراسیون

فرش به عنوان یکی از ملزومات زندگی و رنگ آن ازجمله کف‌پوش‌هایی است که در اتاق علاوه بر زیبایی چشم‌نواز آن شکوه و زیبایی خاصی به فضای اتاق و مبلمان زندگی می‌بخشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش) نوروز باستانی درراه هست و همه‌چیز در حال نو شدن و تغییر و تحول است، خانه وزندگی نیز ازجمله مواردی است که در شب عید و سال نو با تغییر اسباب و وسایل زندگی به‌ویژه دکوراسیون منزل نونوارمی شود.

فرش یکی از ملزومات زندگی و ازجمله کف‌پوش‌هایی است که در اتاق علاوه بر زیبایی چشم‌نواز آن شکوه و زیبایی خاصی به فضای اتاق و مبلمان زندگی می‌بخشد.

فرش کالای لوکسی است که برای جهیزیه نوعروسان نیز بسیار مهم است و در انتخاب آن دقت و وسواس خاصی دارند تا با دکوراسیون منزل و اسباب‌اثاثیه آن‌ها همخوانی و تناسب در رنگ و جنس و اندازه داشته باشد.

عصر فرش در اینجا برای اینکه بتوانید در مناسبت عید بهترین خرید را متناسب بارنگ و نکات لازم بازندگی و دکوراسیون منزل خود داشته باشید گفتگویی مفصل با مهدی تقوی، مهندس نساجی و نویسنده کتاب «در مورد فرش ماشینی بیشتر بدانیم...» داشته است که برای شما در این پایگاه خبری منتشر می‌کند:

عصرفرش: رنگ فرش و اندازه طرح‌های آن در کوچک یا بزرگ جلوه دادن فضا چه نقشی دارد؟

با توجه به اهمیت رنگ و تأثیرات رنگ ازنظر روانشناسی بسیاری از موارد ذکرشده (روان‌شناسی رنگ در گزارش اول) را می‌توان در رنگ فرش مشاهده کرد و آن‌ها را به فرش نیز تعمیم داد.

عصرفرش: برای کوچک‌تر نشان دادن فضا چه نوع فرش و طرحی را انتخاب کنیم؟

به کار بردن فرش‌هایی با طرح‌های بزرگ، استفاده از پوشش‌های متفاوت برای کف در یک فضا، استفاده از قالی و قالیچه، مخصوصاً بارنگ‌ها و طرح‌های متفاوت فضا را کوچک‌تر ازآنچه هست نشان می‌دهد.

عصرفرش: اگر بخواهیم پوشش کف و ارتباط آن با ارتفاع فضا را بسنجیم چه فرشی باید انتخاب کرد؟

به کار بردن کف‌پوشی با بافت درشت یا پرز بلند، سبب می‌شود در چشم بیننده نزدیک‌تر دیده می‌شود همین سبب می‌شود تا فاصله کف تا سقف هم کمتر به نظر آید.

عصرفرش: انتخاب رنگ روشن و تیره فرش چه ارتباطی با دیوارها دارد؟

به کار بردن رنگ روشن برای کف سبب می‌شود تا کف نورانی و درخشان بنماید انتخاب رنگی ساده هماهنگ و روش‌تر از دیوارها به کامل شدن این حس کمک می‌کند.

عصرفرش: اگر بخواهیم فضا بزرگ‌تر دیده شود چه نوع رنگ فرش یا کف‌پوشی انتخاب کنیم؟

انتخاب پوششی یکدست و بارنگی ساده، بدون طرح با بافتی نرم سبب می‌شود فضا بزرگ‌تر به نظر آید و این تأثیر با ادامه این پوشش به دیگر راهروها و اتاق‌ها بدون انقطاع، بیشتر می‌شود بنابراین اهمیت رنگ را نباید ازنظر دور داشت زیرا رنگ فرش به‌عنوان یک عامل مهم متحد کننده و تعیین‌کننده محدوده دید تلقی می‌شود رنگ فرش باید معقولانه و با دقت و تأمل انتخاب شود.

عصرفرش: در مورد انتخاب رنگ و ارتباط فرش با تمیز نشان دادن آن به چه نکاتی توجه کنیم؟

از رنگ‌های موردعلاقه‌تان استفاده کنید چون احساسات شما مهم است و نشان‌دهنده شخصیت شماست.

نور و ابعاد اتاق و رنگ وسایل به‌کاررفته در منزل را در نظر بگیرید.

برخی از بخش‌های تالار چه از طریق هوا و چه درنتیجه رفت‌وآمدهای زیاد در معرض گردوغبار و آلودگی قرار می‌گیرد باید سعی شود این گردوخاک بر روی کف‌پوش با توجه به رنگ آن، بدنما و زننده به چشم نیاید.

بعضی از رنگ‌ها می‌توانند این عیب را در خود پنهان کنند تا لحظه‌به‌لحظه در معرض دید قرار نگیرند.

عصرفرش: برای قسمت‌های پر رفت‌وآمد و کم رفت‌وآمد منزل چه نوع رنگ فرشی انتخاب شود؟

بهتر است در این قبیل جاها برای قسمت‌های سرو غذا و امثال آن، از طرح‌ها یا ترکیب‌های لکه لکه یا خال‌خال استفاده شود.

در قسمت‌هایی که رفت‌وآمد کم است و مشکل گردوخاک بسیار کم یا احیاناً در حد صفر است، می‌توان از رنگ‌های روشن استفاده نمود.

کف‌پوش محل‌های پررفت‌وآمد باید دارای رنگ‌های تیره‌تر با بافت‌های مختلف و طرح‌های گوناگون باشد.

«ادامه این مطلب را در گزارش سوم بخوانید»

خبرنگار: حرمت سادات متولی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =