• تکنیک های شستشوی تابلو فرش

  تکنیک های شستشوی تابلو فرش

  فرش در فرهنگ ایرانی دارای جایگاهی خاص و مورد توجه است و همین امر باعث شده تا از آن بعنوان تابلو فرش نیز استفاده گردد و به خانه هایمان جلوه و زیبائی دو چندان بخشد. تابلو فرش ها به ندرت نیاز به شستشو دارند اما ممکن است با گذز زمان همین تابلو های نفیس ایرانی نیازمند تمیز کردن و نگهداری باشند.

 • فرش کهنه نما چیست؟

  فرش کهنه نما چیست؟

  کسانی که در صنعت فرش فعالیت دارند ، فرش کهنه نما را از فرش نو و جدید تهیه می کنند و با استفاده از روش های خاصی که به آن اشاره می شود اقدام به کهنه نما کردن فرش می کنند.

 • مقایسه سرامیک و فرش از دیدگاه طب سنتی

  مقایسه سرامیک و فرش از دیدگاه طب سنتی

  در این مقاله قصد داریم به مقایسه سرامیک و فرش از دیدگاه طب سنتی بپردازیم ، مقایسه سرامیک و فرش از دیدگاه طب سنتی سبب می شود که شما در انتخاب کفپوش خانه بیشترین دقت را داشته باشید چرا که همیشه برای انسان ها مهمترین اصل حفظ سلامتی بوده است.

 • روش های امتحان کردن ابریشم فرش

  روش های امتحان کردن ابریشم فرش

  در برخی از فرش های دستباف از جمله فرش های مربوط به کشورهای ترکیه و هند و پاکستان از ابریشم مصنوعی استفاده می شود ؛ همچنین در سال های اخیر در ایران نیز شاهد استفاده از ابریشم مصنوعی بوده ایم ، اما ویژگی خاص فرش ایرانی به اصل بودن ابریشم آن است.

 • اکثر شرکت‌ها پس از رشد، نوآوری را متوقف می‌کنند

  اکثر شرکت‌ها پس از رشد، نوآوری را متوقف می‌کنند

  دلایل افول نوآوری در شرکت‌های رشدیافته، لجستیک، عدم ارتباط یا کمبود بودجه نیست؛ بلکه وجود دو مشکل اساسی در چارچوب‌های ذهنی آن‌ها را گرفتار روزمرگی می‌کند.

 • کرک ، پشم و ابریشم

  کرک ، پشم و ابریشم

  یکی از مهمترین معیارها برای تعیین سطح کیفیت ، ارزش گذاری فرش و همچنین شناخت محل بافت فرش مواد اولیه بکار رفته در آن است. کرک ، پشم و ابریشم بخشی اصلی از مواد مورد استفاده در قالی بافی هستند. که این مقاله تلاش بر این است تا شما را بیشتر با این مواد و مصالح آشنا کنیم.

 • راهنمای خرید فرش برای اتاق کودک

  راهنمای خرید فرش برای اتاق کودک

  خرید فرش برای اتاق کودک یکی از خریدهای مهم و حساس در زمینه خرید فرش است که باید مورد توجه قرار گیرد. برخلاف تصور ، خرید فرش برای اتاق کودک چندان هم آسان نیست و باید در هنگام خرید فرش برای اتاق کودک نکاتی مورد توجه قرار گیرد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • فوت و فن خرید فرش و گلیم

  فوت و فن خرید فرش و گلیم

  هر گره‌ای که برای بافت فرش یا گلیم دست بافت زده می‌شود یک داستان دارد؛ داستان‌ها کنار هم می‌نشینند و نتیجه چیزی است که چشمان شما را به خود خیره می‌کند. اگر این گره‌ها از نخ‌های ابریشمی باشند، چشمان شما بیشتر خیره خواهد شد. این اصالت فرش دست بافت و گران قیمت ایرانی است که مهمان هر خانه‌ای نمی‌شود؛ پس از این فرش دستبافت دلربای ایرانی گذر می‌کنیم و در این محتوا تنها به خرید فرش ماشینی و گلیم می‌پردازیم.

 • توزیع جغرافیایی قالی قشقایی

  توزیع جغرافیایی قالی قشقایی

  با توجه به پراکندگی تیره‌های مختلف ایل قشقایی در نقاط مختلف فارس به چند نقطه مهم قالیبافی آن اشاره می‌کنیم:

 • تاریخچه فرش فارس

  تاریخچه فرش فارس

  استان فارس در انتهای جنوب شرقی دامنه های زاگرس که بتدریج از ارتفاع آنها کاسته میشود قراردارد. منطقه ساحلی آن بسیار گرم و نیمه بایر است.

 • طراحی فرش در گذر زمان

  طراحی فرش در گذر زمان

  تحقیق و پژوهش از اساسی‌ترین و ریشه ای ترین عوامل در راه توسعه یک سیستم انسانی می‌باشد. امروزه ما به علت محدود شدن امکانات و نیز فقدان زمان لازم، به دست آوردن بیشترین بهره از کمترین سرمایه در کوتاهترین زمان، مهمترین هدف هر جامعه و سیستمی میباشد و این به اثبات رسیده است که این حاصل نمی‌گردد مگر با تحقیق و پژوهشهای پایه‌ای و اصولی در هر بخش.در جامعهٔ رو به رشد ما سرمایه‌ای که به وفور یافت میشود و از آن استفاده و بهرهٔ آنطور باید و شاید مفیدی حاصل نمی‌گردد، صنعت قالیبافی است. هنر – صنعتی که به علت بعضی افراط و تفریط‌ها دچار معضل و حتی مرگ ناگهانی شده است.

 • نقش باورها و فرهنگ بومی درنگاره‌های گلیم

  نقش باورها و فرهنگ بومی درنگاره‌های گلیم

  در سرزمین‌هایی که گلیم بافته می‌شدند، نوعی نگرش واحد در خلاقیت هنری و فنی پدید آمد که از پذیرفتن دینی واحد در میان مسلمانان نشأت می‌گرفت. پیش از آن “شمن‌گرایی”، “جان‌دارگرایی”، یهشودیت، مسیحیت، بودیسم و غیره متداول بوده است. این دین نوین استفاده از برخی نگاره‌ها و شیوه‌های بازنمایی را که مربوط به باورهای گذشته بود، منع یا تشویق می‌کرده است. در کشورهای بافنده گلیم، دین اصلی اسلام، مسیحیت و بودیسم بود و نمادهای مربوط به این ادیان عمیقاً در افکار خلاقهٔ بافندگان نفوذ کرده است.

 • اندازه های رایج فرش دستباف و ماشینی

  اندازه های رایج فرش دستباف و ماشینی

  این صفحه اندازه های رایج فرش دستباف و ماشینی را معرفی میکنیم:

 • رنگرزی در ایل قشقایی

  رنگرزی در ایل قشقایی

  در ایل قشقایی زنان برای تهیه رنگ قالی از گیاهان صحرایی و بعضی از موادی که در رنگرزی محلی به کار می رود استفاده می کنند و بر این باورند که این رنگها با دوام تر از رنگ های بازاری یا جوهری است. صنایع دستی ایل قشقایی همانند دیگر عشایر ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و چون دامپروری و پرورش دام یکی از محورهای اصلی زندگی آنهاست.

 • رنگرزی در فرش ایران

  رنگرزی در فرش ایران

  رنگزاها به دو دسته طبیعی و شیمیایی، تقسیم می شوند، و گروه سوم با ترکیب رنگ های طبیعی و شیمیایی ساخته می شود.

 • رنگ آمیزی گبه

  رنگ آمیزی گبه

  معمولا گبه ها دارای رنگ آمیزی های زیبا و جذابی می باشند . اکثر گبه های بافته شده به استثنای تعداد محدودیشان دارای رنگ های گیاهی و طبیعی می باشند . استفاده کردن از رنگ های طبیعی و گیاهی سبب اعتبار بخشیدن بیشتر به گبه ها می شود.

 • دانستنی هایی درباره رنگرزی و رنگ همانندی

  دانستنی هایی درباره رنگرزی و رنگ همانندی

  در این مقاله به معرفی عملیاتی که می بایستی قبل از رنگرزی بر روی هر پارچه اعمال شود می پردازیم و در ادامه به بررسی رنگ همانندی انواع پارچه و رنگزای مورد استفاده برای رنگرزی کالای پنبه ای و برخی مشکلات متداول در رنگرزی اشاره می گردد.

 • مراکز بافت گبه در کجاست؟

  مراکز بافت گبه در کجاست؟

  غالبا بافتن گبه توسط مناطق روستایی و عشایری انجام می شود . بررسی ها نشان داده است مهم ترین و اصلی ترین مراکز بافت گبه در قسمت های مرکزی و همچنین جنوبی کشور می باشد.

 • دانشنامه فرش

  دانشنامه فرش

  فرش در استان فارس در حقیقت هنر و صنعتی عشایری است نه شهری. چنانچه دامداری که حرفی اصلی عشایر است بر اثر ازبین رفتن چراگاه ها آسیب نبیند و پشم همچنان از گوسفندان محلی تهیه شود، بافت فرش نیز ادامه خواهد یافت.

 • فرش دستباف و انواع آن

  فرش دستباف و انواع آن

  بشر از زمانی که خود را شناخت و ضرورت وجود ملزومات زندگی را احساس نمود، به فکر داشتن منسوجی بود تا او را در برابر سرما و سختی زمین محافظت نماید. پشم و موی حیواناتی نظیر گوسفند و بز، اولین یافته‌های بشر برای برآوردن این نیاز بود و متعاقباً پوست این حیوانات اولین زیرانداز یا به عبارت دیگر، فرش منسوج بود.

 • تاریخچه قالی قشقایی

  تاریخچه قالی قشقایی

  نامورترین بافندگان قشقایی، کشکولی‌ها هستند که دستبافته‌های گره بافته خوابدار را عموما به خوبی از کار در می‌آورند.

 • «فرش»های دستباف را بر چه اساس تقسیم بندی می کنند ؟

  «فرش»های دستباف را بر چه اساس تقسیم بندی می کنند ؟

  «فرش»های دستباف را بر اساس اندازه و ابعادی که دارند به ۷ قسم بندی می نمایند

 • رنگ های گیاهی فرش

  رنگ های گیاهی فرش

  رنگ بندی فرش یکی از موارد مهم در انتخاب فرش ( ابریشم یا ماشینی ) می باشد که هر خریدار به ان توجه می کند, که این رنگ ها, شامل سه رنگ اصلی ابی,قرمز,زرد می باشد. برای تهیه این رنگ ها می توان از گیاه های رنگرز استفاده کرد.

 • اهمیت تکمیل ضد پشه در نجات جان انسان ها

  اهمیت تکمیل ضد پشه در نجات جان انسان ها

  در حال حاضر ویروسی جدید بنام زیکا از طریق پشه ها در حال انتقال است که لازم است برای جلوگیری از انتقال این بیماری و محافظت از انسان ها این نوع تکمیل ها اهمیت ویژه ایی یابد.

 • چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟

  چرا فرش ماشینی پرز می دهد؟

  اصولاً پرزدهی فرش های ماشینی یک مسئله ی طبیعی است ولی در برخی از مواقع به دلیل شدت بالای پرزدهی ، آزاردهنده می شود. در این مقاله علاوه بر این که اطلاعاتی را در مورد دلایل پرزدهی فرش های ماشینی بدست خواهید آورید با روش های از بین بردن پرزدهی فرش های ماشینی نیز آشنا خواهید شد.

 • آینده رنگرزی زیست سازگار با بیو پیگمنت ها

  آینده رنگرزی زیست سازگار با بیو پیگمنت ها

  آیا می دانید بسیاری از رنگ های مورد استفاده در صنعت نساجی از مواد پتروشیمی حاصل می شوند ؟ فرمول پیچیده رنگزاها صرف نظر از مواد افزودنی چون نمک ها ، ضد کف و فیکساتیوها حاوی مواد سمی مثل سرب ، بنزن، فرمالدئید است . استفاده گسترده از رنگ های مصنوعی تنها برای سلامت انسان مضر نیست بلکه باعث آلودگی منابع زیر زمینی ، آب و خاک نیز می شود.

 • مزایا و معایب تمیز کردن فرش به‌صورت خشک یا با بخار

  مزایا و معایب تمیز کردن فرش به‌صورت خشک یا با بخار

  تمیز کردن فرش نه‌تنها برای سلامت افراد منزل مفید است بلکه باعث افزایش راحتی و آسایش اهالی شود.

 • منسوجات ضد آلرژی با تکنولوژی طبیعی

  منسوجات ضد آلرژی با تکنولوژی طبیعی

  این تکنولوژی از تجربه آن با Purotex منشا گرفته است یک راه حل کاهش دهنده آلرژن است که در طول بیش از ده سال از آن استفاده شده است.

 • آشنایی با صنعت فاستونی و تولید پشم

  آشنایی با صنعت فاستونی و تولید پشم

  در این متن به توضیحاتی در زمینه تولید پشم و صنعت فاستونی پرداخته می شود

 • اصولی ترین روش محافظت از ریشه فرش چیست؟

  اصولی ترین روش محافظت از ریشه فرش چیست؟

  با محافظت از ریشه فرش می توان عمر فرش را تا حدود زیادی افزایش داد.