مطلب آموزشی نساجی

کل اخبار: 97
 • فرش دورو ابریشم چیست؟

  مطلب آموزشی:

  فرش دورو ابریشم چیست؟

  در ایران تنوع انواع فرش بسیار زیاد است و شما به هر نقطه ای از ایران که سر بزنید انواع فرش های مختص با آن منطقه را مشاهده خواهید کرد که ویژگی های خاص خود را دارند. وجود انواع فرش ها در ایران سبب شده است که فرش های ایران به دلیل داشتن تنوع و زیبایی در جهان شهرت داشته باشند. فرش دورو ابریشم نیز یکی از ارزشمندترین فرش های ایرانی است که بسیار مورد علاقه تجار خارجی است.

 • روش های شناسایی الیاف تشکیل دهنده فرش ماشینی - قسمت اول

  مطلب آموزشی:

  روش های شناسایی الیاف تشکیل دهنده فرش ماشینی - قسمت اول

  بمنظور شناسایی جنس الیاف ، شیوه های مختلفی وجود دارد .

 • لزوم رهایی از وابستگی به واردات الیاف و نخ اکریلیک

  مطلب آموزشی:

  لزوم رهایی از وابستگی به واردات الیاف و نخ اکریلیک

  صنعت فرش ماشینی ایران از جمله صنایعی است که طی ۲۵ سال، توانسته است تولد مجدد یافته و با سرعت مطلوبی رشد کند. بررسی شاخص های مهم و اصلی این صنعت مانند تعداد واحد های تولیدی، تعداد اشتغال، حجم سالانه تولید انواع فرش ماشینی، تکنولوژی ماشین آلات، شکل گیری قطب تولید، صادرات و ... همگی نشان از رشد شتابان صنعتی پرافتخار در ایران دارد که خوشبختانه نقش بخش خصوصی در آن ۱۰۰% و البته هزاران بار خوشبختانه تر آنکه نقش دولت ها در طی این ۲۵ سال، صفر (و متاسفانه گاه منفی) بوده است.

 • پلاس بافی

  مطلب آموزشی:

  پلاس بافی

  «پلاس» نوعی گلیم پشمی یک رو است که غالباً بعنوان زیرانداز بکار می رود. معروفترین پلاس را در ترکمن صحرا بافته می شود و در آن نواحی آنرا «پالاس» می نامند. در یزد و سایر نقاط ایران به ویژه بین عشایر نیز این زیرانداز می بافته می شود. به دلیل اینکه پلاس از نخ پشم بافته می شود رطوبت را از زمین یا اطراف خود به بالا منتقل نمی کند و به این خاطر برای فرش نمودن کف چادرهای عشایر یا ساختن سیاه چادر که اغلب در زمین های مرطوب و بدون زه کشی برپا می گردد و نیز خانه های روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ابریشم و خواص آن

  مطلب آموزشی:

  ابریشم و خواص آن

  ابریشم نوعی لیف پروتئینی است (حدود ۹۸٪ وزن ابریشم را پروتئین تشکیل می‌دهد) که از پیله کرم ابریشم بدست می‌آید که نرم، شفاف، ظریف و محکم می‌باشد.

 • الیاف پلی استر

  مطلب آموزشی:

  الیاف پلی استر

  این محصول ماده اولیه تولید نخ های پلی استر و نخ های پلی استر پنبه می باشد که به عنوان ماده اولیه اصلی تولید انواع نخ و پارچه های پلی استر پنبه و سایر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ویژگیهای پشم مصرفی و نحوه ریسندگی آن در کارخانجات

  مطلب آموزشی:

  ویژگیهای پشم مصرفی و نحوه ریسندگی آن در کارخانجات

  اگرچه پشم در محدوده وسیعی از نظر مصرف قرار می گیرد ولی ویژگیهای خاصی در همه موارد مصرف مورد توجه است. از جمله ظرافت، طول، قابلیت ارتجاعی، راندمان، جعد، درخشندگی و رنگ.